Ο Παναθηναϊκός Β πέρασε με ανατροπή από την Ρόδο και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Betsson Super League 2. Τα γκολ για τον Παναθηναϊκό Β οι Τσιριγώτης – Σιδεράς.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Super League 2 πέτυχε ο Παναθηναϊκός Β κόντρα στον Διαγόρα στη Ρόδο. Το τριφύλλι παρότι βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Το ματς

Οι πράσινοι δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά την αναμέτρηση και αιφνιδιάστηκαν από τον Διαγόρα Ρόδου. Στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Πίσπας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Κουϊρουκίδη να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή. Το τριφύλλι ανέβασε τις γραμμές και άρχισε να πιέζει τους γηπεδούχους.

Εννιά λεπτά μετά το γκολ του Διαγόρα ήρθε η ισοφάριση για τον Παναθηναϊκό. Ο Σίνγκ έκανε το λαθος, ο Τσιριγώτης πήρε την μπάλα και με μία πανέμορφη λόμπα έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης μάλιστα οι πράσινοι έφτασαν κοντά και στο δεύτερο γκολ. Ο Κρυπαράκος από πλεονεκτική θέση, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Η ανατροπή για το τριφύλλι ήρθε στο 30ο λεπτό του αγώνα. Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σιδεράς με κεφαλιά δεν έδωσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Διαγόρα. Στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης ο Διαγόρας έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Χριστογεώργος έβγαλε το τετ α τετ με τον Κουϊρουκίδη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Στο 64΄ το τριφύλλι έφτασε μία ανάσα από το 1-3. Ο Σαρδέλης βγήκε τετ α τετ, αλλά ο Ρουγκάλας τον πρόλαβε τελευταία στιγμή. Η επόμενη ευκαιρία άνηκε στους γηπεδούχους. Στο 71΄ ο Σίνγκ σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Θεοχάρη να διώχνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Tρία λεπτά αργότερα ο Σαρδέλης έκανε ωραίο σουτ, αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δοκάρι.

Στη συνέχεια το ματς δεν είχε άλλες φάσεις, με τον Παναθηναϊκό Β΄ να πανηγυρίζει την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.