Τα Χανιά επέστρεψαν στις νίκες στη Super League 2, καθώς επικράτησαν 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ στη Λιβαδειά. Ο Ολυμπιακός Β’ νίκησε τον Διαγόρα στη Ρόδο, ενώ ο Ιωνικός νίκησε 3-1 την Παναχαϊκή.

Τα Χανιά επέστρεψαν στις νίκες μετά από περίπου ένα μήνα, καθώς επικράτησαν 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ στη Λιβαδειά για τη 18η αγωνιστική της Super League 2. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη πήρε το διπλό χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε στο δεύτερο μέρος με τον Μαζουλουξή στο 62′ και τον Βουό στο 86′.

Μάλιστα έχασαν και πέναλτι στο 57′, με τον Μάναλη, καθώς και την ευκαιρία να προηγηθούν νωρίτερα στο σκορ. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς τα Χανιά ανέβηκαν στους 34 (στο -3 από την Athens Kallithea) και ο Παναθηναϊκός Β’ παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 14 βαθμούς.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Λάμψιας, Μπιλάλ.

Χανιά (Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρρι, Σερβιλάκης, Λεμονής, Ντίας, Τσέλιος, Μάνος, Ελευθεριάδης, Μάναλης.

Ο Ολυμπιακός Β’ πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη στη Super League 2, καθώς επικράτησε 2-0 του Διαγόρα στη Ρόδο. Ο Αλγκασίμ Μπα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 52ο λεπτό και ο Κωστούλας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0.

Οι Ροδίτες δεν βρήκαν το τρίποντο ούτε στο ντεμπούτο του Ντόστανιτς και παραμένουν χωρίς νίκη μέσα στο 2024 και τους 22 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός Β’ τους πλησίασε, έχοντας πλέον 21.

Διαγόρας (Ντόστανιτς): Γαλάνης, Αρίας (68′ Βολάκης), Μανωλάκης, Σταματούλλας (71′ Ματίγιεβιτς), Δημόπουλος (41′ λ.τ Μασούρας), Παπατόλιος, Τσάβος, Τσιαντούλας (71′ Μουντές), Λούκιτς (71′ Φέκκας), Λεσάι, Μανιάς.

Ολυμπιακός Β (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα (83′ Βλαχομήτρος), Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Κουτσίδης (46′ Αποστολόπουλος), Κεραμίδας, Μπρίνιτς (88′ Πατήρας), Κωστούλας (73′ Πινακάς), Κεϊτά, Μουζακίτης, Αργυρίου.

Ο Ιωνικός νίκησε εύκολα την Παναχαϊκή στη Νίκαια και συνεχίζει τη μάχη του για την άνοδο. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού άνοιξε το σκορ με τον Αμπιόλα Ντάουντα στο 32ο λεπτό και δύο λεπτά μετά ο Σαλαζάρ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0.

Η Παναχαϊκή μείωσε στο σκορ με τον Γαϊτανίδη στο 69ο λεπτό, ωστόσο ο Μούλντερ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Ιωνικός έφτασε τους 32 βαθμούς, ενώ η Παναχαϊκή παρέμεινε ουραγός με 13.

Ιωνικός (Σπανός): Γκέλιος, Ιμεραλιλάι, Τασούλης, Σαλίνας (70′ Ροντρίγκες), Ντάουντα (86′ Δρίτσας), Γιακουμάκης (81′ Οικονομίδης), Γκίνη, Σόουζα, Ουακάσο (46′ Πογοσιάν), Ζάχαβι, Σαλαζάρ (86′ Γκοράνοφ).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Οικονομάκης, Καραγιάννης, Μασούρας, Μούλντερ (80′ Γρηγορόπουλος), Ζαμόρα, Πετράτος (60′ Ντε Τόμας), Ζέκοφ, Προύντζος, Πατρινός, Πέρεζ (46′ Γαϊτανίδης), Χριστόπουλος.

Το παιχνίδι μεταξύ του Ηρακλή και της Νίκης ξεκίνησε με μια όμορφη στιγμή την οποία θέλουμε να βλέπουμε στους αγωνιστικούς χώρους, καθώς η διοίκηση του Γηραιού βράβευσε τον Παύλο Κυριακίδη.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν χωρίς τους προπονητές τους στους πάγκους λόγω τιμωριών και ο Ηρακλής πήρε το τρίποντο χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Κουντουριώτης στο 85ο λεπτό. Να σημειωθεί ότι η Νίκη έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 31ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Πολίτη.

Ηρακλής (Τσακμακίδης): Παλαβράκης, Κωστόπουλος, Γκμπενιόν, Χρουσιέλ, Βιτλής, Εμπό, Πατράλης, Τόρες (56′ Αρόγιο), Ισνάλντο (83′ Κουντουριώτης), Κούστα, Σπυρίδης (73′ Γκέρμους).

Νίκη Βόλου (Βενετίδης): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Να’α, Ανδρέου, Στίκας (88′ Πέττας), Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Λίταινας (63′ Μιράντα), Κρητικός (46′ Παναγιωτίδης), Πολίτης, Τζιώρας (74′ Γιαννίτσης).

Στα άλλα παιχνίδια, ο Καμπανιακός πέτυχε τεράστιο διπλό για τον Α’ όμιλο στην έδρα της Κοζάνης, ενώ για τον Β’ όμιλο ο Γιούχτας νίκησε 2-0 το Αιγάλεω.