Ο Εργοτέλης επικράτησε της Ξάνθης με 2-1 και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. “Λευκή” ισοπαλία για Λεβαδειακό και Διαγόρα, πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Δόξα Δράμα επί της Ιεράπετρας.

Εργοτέλης – Ξάνθη 2-1

Το πρώτο του εντός έδρας τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Εργοτελής, κόντρα στην Ξάνθη. Η ομάδα του Τόνι Πόποβιτς ήταν αυτή, που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 2΄ έχασε σημαντική ευκαιρία για να κάνει το 0-1 με τον Σχρόιεν, το πλασέ του όμως έφυγε πάνω από την εστία του Κατσιμήτρου.

Στο 10΄ οι Θρακιώτες είχαν μία ακόμα καλή στιγμή για να ανοίξουν το σκορ, το πλασέ όμως του Καπνίδη παρά το γεγονός ότι βρέθηκε σε θέση βολής έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι της εστίας των Κρητικών. Ότι δεν κατάφεραν στις δύο αυτές φάσεις, οι φιλοξενούμενοι το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 19΄ με το σουτ του Κόνραντ να καταλήγει στα δίχτυα του Ίζο και να κάνει το 1-0. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι ακρίτες ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση.Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 37΄, η κεφαλιά του Τάτου όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 47΄ ο Εργοτέλης άγγιξε με την σειρά του το 2-0, το σουτ όμως του Μανουσάκη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ίζο. Στο 50΄ ο Τάτο αρχικά αστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο στην συνέχεια με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 1-1. Ο Εργοτέλης μετά το γκολ που δέχτηκε πίεσε για να φτάσει στο 2-1, το οποίο και κατάφερε να πετύχει στο 88΄ χάρη σε σουτ του Μπουρσέλη, αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

Λεβαδειακός – Διαγόρας 0-0

Με τον βαθμό της ισοπαλίας κατάφερε να αποδράσει από την έδρα του πρωτοπόρου Λεβαδειακού, ο δεύτερος του βαθμολογικού πίνακα Διαγόρας. Σ΄ένα πρώτο μέρος χωρίς πολλές φάσεις ο Διαγόρας ήταν αυτός που είχε μεν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Στογιάνοβιτς.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου προσπάθησε ιδιαίτερα από τα δεξιά να γίνει απειλητική για την εστία του Τσέλιου, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της σε αυτή, με συνέπεια το στείρο 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στο β΄ ημίχρονο ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, χωρίς όμως να έχει γίνει ιδιαίτερα απειλητικός για τα καρέ του «γηραιού».

Στο διάστημα 64΄-65΄οι Βοιωτοί είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Τζιώρα και Νίλι, ωστόσο αυτές δεν είχαν την επιθυμητή κατάληξη. Με το πέρας της ώρας ο Λεβαδειακός ενέτεινε την πίεση του προκειμένου να φτάσει στο τέρμα, το οποίο θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει σε δύο περιπτώσεις στο 78΄ και στο 82΄ με τους Πολέτο και Συμελίδη, οι προσπάθειες τους όμως δεν είχαν την κατάληξη που αυτοί θα ήθελαν με συνέπεια το στείρο 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή..

ΟΦ Ιεράπετρας – Δόξα Δράμας 2-3

Σεφτέ στις νίκες έκανε η Δόξα Δράμας, η οποία σε ένα ματς που είχε πέντε γκολ κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από το Λασίθι και το «Πέτρος Βουζουνεράκης». Η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι και μόλις στο 3΄ άνοιξε το σκορ, χάρη σε τέρμα του Δημήτρη Μαυριά.

Το συγκρότημα του Τίμου Καβακά έπειτα από το γρήγορο γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να αντιδράσει έπειτα από την ψυχρολουσία που υπέστη, ωστόσο στο 21΄ βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ, έπειτα από τέρμα που πέτυχε ο Βάντερσον. Στο 32΄οι Κρητικοί κατάφεραν να μπουν και πάλι στο ματς έπειτα από πλασέ του Λεμονή, ο οποίος μείωσε σε 1-2. Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το σκορ…

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 51΄ ο Αγγελόπουλος έκανε το 3-1 και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους «μαυραετούς». Στο 66΄ ο ΟΦΙ κατάφερε να κάνει το 2-3 με τον Γκίνη και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Από το σημείο εκείνο και μετά το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά με τους γηπεδούχους να πιέζουν για την ισοφάριση, την ίδια στιγμή που η ομάδα της Δράμας προσπαθούσε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ. Στο 82΄ η ομάδα του Λασιθίου έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηπιρπιρίδη για το 3-3, με συνέπεια το ήδη υπάρχον σκορ να διατηρηθεί μέχρι την λήξη του ματς.