Ο Ιωνικός απέδειξε πως θα είναι από τα ισχυρά φαβορί για την άνοδο, καθώς επικράτησε του Καραϊσκάκη με 2-0, και ενώ έπαιξε για σχεδόν 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο, φτάνοντας στην τέταρτη σερί νίκη.

Ιωνικός – Καραϊσκάκης 2-0

Στο ρετιρέ της βαθμολογίας ανέβηκε πλέον ο Ιωνικός, ο οποίος έκανε το τέσσερα στα τέσσερα και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Λεβαδειακού στην Πάτρα. Το συγκρότημα του Δημήτρη Σπανού ήταν αυτό, το οποίο από τα πρώτα λεπτά του ματς είχε τον έλεγχο του και στο 9΄άγγιξε το γκολ, το σουτ όμως του Τιεντσέ αποκρούστηκε από τον Μπουργάνη.

Στο 24΄ ήταν η σειρά της ομάδας του Γιάννη Μάγγου, να φτάσει κοντά στο γκολ, ο Αναγνωστόπουλος όμως πρόλαβε τον Κορέλλα προτού αυτός γίνει επικίνδυνος για την εστία του. Οκτώ λεπτά μετά κι έπειτα από φάση διαρκείας, ο Ιωνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τους Κάστρο και Ρόλε για να ανοίξει το σκορ. Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με το 0-0 να μένει ως έχει…

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και για την ακρίβεια στο 48΄ οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ, χάρη σε τέρμα του Κάστρο. Από το σημείο εκείνο και μετά ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να έχει απειλήσει μετά την φάση του γκολ. Στο 72΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Τιεντσέ με 2η κίτρινη κάρτα. Ωστόσο παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα οι Πειραιώτες κατάφεραν στο 80΄ να κάνουν το 2-0 με τον Νιάσε, αποτέλεσμα που έμελλε να είναι και το τελικό του ματς.

Παναχαϊκή – Λεβαδειακός 2-0

«Ζωντανή» στην μάχη της ανόδου έμεινε η Παναχαϊκή, η οποία πέτυχε στο «Κώστας Δαβουρλής» την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Λεβαδειακό. Έπειτα από ένα πρώτο πεντάλεπτο, όπου το ματς παιζόταν στο κέντρο και για τις δύο ομάδες, η Παναχαϊκή ήταν αυτή που στο 8΄ θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ με τον Τσερούτι…

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, με το πέρας της ώρας πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 31΄ έχασε σημαντική ευκαιρία για το 0-1, το σουτ στην κίνηση όμως του Νίκα αντί για τα δίχτυα του Κολοβούρη κατέληξε άουτ. Στο 45΄ ο Λεβαδειακός απείλησε εκ νέου την εστία των Αχαιών, με το σουτ του Κωστή να φεύγει λίγο άουτ και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 49΄ η Παναχαϊκή κέρδισε πέναλτι, έπειτα από μαρκάρισμα του Μύγα πάνω στον Γιούση. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Αραβίδης, ο οποίος και ευστόχησε… Στο 70΄ οι Αχαιοί ζευγάρωσαν τα τέρματα τους, με τον Αραβίδη να σκοράρει εκ νέου αυτή τη φορά με κεφαλιά. Στο 80΄ ο Λεβαδειακός έχασε σημαντική ευκαιρία για να ξαναμπεί στο ματς, το σουτ όμως του Πολέτο έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Μαρκοπουλιώτης. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή φάση στο ματς, με συνέπεια το 2-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Εργοτέλης – Διαγόρας 2-0

Ακόμα πιο ψηλά στην βαθμολογία ανέβηκε ο Εργοτέλης μετά την νίκη του στο Παγκρήτιο επί του Διαγόρας, αποτέλεσμα που τον φέρνει πλέον στην Τρίτη θέση. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν αυτή, η οποία μπήκε καλύτερα στο ματς, κάτι που είχε σαν συνέπεια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Αυτή η υπεροχή των Κρητικών μετουσιώθηκε σε γκολ στο 5΄, με τον Μπουτσάκη να κάνει το 1-0. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, το συγκρότημα του Ηρακλείου συνέχισε να πατά καλύτερα στο γήπεδο και στο 15΄ είχε την δυνατότητα να κάνει το 2-0 με τον Μανουσάκη, ωστόσο η προσπάθεια του δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με το 1-0 να διατηρείται ως έχει.

Στο β΄ ημίχρονο από το 65΄ κι έπειτα ο Εργοτέλης ήταν αυτός, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχει κάνει κάποια σημαντική φάση στην εστία του Τσέλιου. Από την πλευρά της η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο η πίεση αυτή δεν μπόρεσε να μετουσιωθεί σε κάποια καλή ευκαιρία μπροστά στην εστία του Κατσιμήτρου. Στο 88΄ ο Εργοτέλης κατάφερε να βρει και πάλι τον δρόμο για τα δίχτυα, με τον Μπουτσάκη να κάνει το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.