Τρίποντο «χρυσάφι» για τον Λεβαδειακό επί του Εργοτέλη και πλέον με τη διαφορά στον πόντο οι Βοιωτοί προβάλουν ως ένα από τα φαβορί στη μάχη για την άνοδο στη SL1.

Λεβαδειακός-Εργοτέλης 1-0

«Φωτιά» στο πρώτάθλημα έβαλε ο Λεβαδειακός, ο οποίος βρίσκεται πλέον στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Τζιουζέπε Σανίνο ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 11΄ άγγιξε το 1-0, το σουτ όμως του Πολέτο αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Κατσιμήτρο. Με το πέρας της ώρας ο Λεβαδειακός ενέτεινε την πίεση του προκειμένου να φτάσει στο γκολ.

Αυτό ήρθε τελικά στο 26΄, όταν έπειτα από λάθος του Μαζουλουξή ο Μπιανκόνι με σουτ έκανε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι Βοιωτοί πίεσαν προκειμένου να φτάσουν σε ακόμα ένα γκολ, που θα τους έδινε σκορ ασφαλείας. Στο 31΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 2-0, το πλασέ όμως του Μπιανκόνι αποκρούστηκε αρχικά από τον Κατσιμήτρο και στην συνέχεια από το δοκάρι της εστίας του, ενώ στο 40΄ οι «πράσινοι» είχαν μία ακόμα καλή στιγμή με τον Πολέτο….

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης ανέβασε την απόδοση του και προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 72΄, το σουτ όμως του Κόνραντ μπλοκαρίστηκε από τον Στογιάνοβιτς. Από το σημείο εκείνο και μετά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ, το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με τους Βοιωτούς να πανηγυρίζουν την τέταρτη τους νίκη μέσα στην έδρα τους.

Τρίκαλα – Ιωνικός 2-3

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε στα Τρίκαλα, με τον Ιωνικό να καταφέρνει τελικά στο τέλος να κάμπτει την αντίσταση του ΑΟ Τρίκαλα. Το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήταν ανώτερο στο πρώτο μέρος από την ομάδας της Νίκαιας και στο 15΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριζογιάννη, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Παπαγεωργίου από τον Γκίνη.

Νωρίτερα και για την ακρίβεια στο 11΄ ο Ιωνικός είχε καλή στιγμή με τον Γκοτσούλια για να σκοράρει η προσπάθεια του όμως, δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Στο 26΄ οι Θεσσαλοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν έπειτα από φάση διαρκείας ο Σκόνδρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκίνη. Από το σημείο εκείνο και μετά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στο ματς, οι γηπεδούχοι κατάφεραν όμως να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 62΄ ο Ιωνικός και πάλι στο ματς, χάρη σε σουτ του Ρόλε που κατέληξε στα δίχτυα του Γιακουμή. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα, εν αντιθέσει με την ομάδα της Νίκαιας η οποία αναζητούσε την ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 90΄ χάρη στην κεφαλιά του Μάναλη, ενώ στο 95΄ ο Κάστρο με προβολή ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 2-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ματς.

Διαγόρας- Απόλλων Λάρισας 0-1

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε ο Απόλλων Λάρισας, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Ρόδο και την έδρα του Διαγόρα. Οι παίκτες του Κώστα Φραντζέσκου μπήκαν πιο δυνατά στο ματς στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να έχουν δημιουργήσει την μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Τσέλιου. Αντίθετα οι Ροδίτες ήταν αυτοί, που στο 20΄ έφτασαν κοντά στο γκολ, το πλασέ όμως του Λινάρδου πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Γιακουμή.

Στο 31΄ ο «γηραιός» είχε νέα καλή στιγμή στο ματς, για να ανοίξει το σκορ, το πλασέ όμως του Γεωργίου απομακρύνθηκε τελευταία στιγμή από τον Καρρίκι. Από το σημείο εκείνο και μετά ο Διαγόρας συνέχισε να πιέζει για να φτάσει στο γκολ, οι εκτελέσεις φάουλ όμως των Λινάρδου και Ντοριβάλ, δεν είχαν την κατάληξη που αυτοί θα ήθελαν με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ισόπαλες χωρίς γκολ. Στο β΄ ημίχρονο και για την ακρίβεια μετά το ξεκίνημα, οι Θεσσαλοί ήταν αυτοί που στο 48΄ έφτασαν κοντά στο γκολ, το πλασέ στην κίνηση όμως του Αθανασιάδη σταμάτησε στο δοκάρι του τέρματος του Τσέλιου.

Ότι δεν κατάφερε να πετύχει σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ, το πέτυχε στο 52΄, όταν… με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1. Από το σημείο εκείνο και μετά, η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ήταν αυτή, που είχε μεν την κατοχή της μπάλας δεν κατάφερε όμως να γίνει απειλητική για τα καρέ του Γλύκου, με συνέπεια το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος και την ομάδα της Λάρισας να πανηγυρίζει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Χανιά- Καραϊσκάκης 1-0

Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται πλέον τα Χανιά, μετά την νίκη τους σε βάρος του Καραϊσκάκη. Η ομάδα του Γιάννη Μάγγου ήταν αυτή, η οποία πατούσε καλύτερα στο ματς στα πρώτα λεπτά και στο 15΄΄είχαν την δυνατότητα να προηγηθούν στο σκορ, ο Ρούνεϊ όμως παρότι βρέθηκε απέναντι στον Κουτζαβασίλη έχασε το κοντρόλ…

Στο 15΄ ήταν η σειρά των Κρητικών να απειλήσουν την εστία του Χουάντερσον, με το σουτ του Μπραμπίγια. Από το 25΄ κι έπειτα οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του ματς, έπειτα από την αποβολή του Ρουμπάγκουκα με 2η κίτρινη κάρτα. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι Κρητικοί ενέτειναν την πίεση τους, για να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 44΄, το σουτ όμως του Μασένα αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα των Ηπειρωτών…

Στο β΄ ημίχρονο, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 61΄ έφτασε κοντά στο 1-0, το σουτ όμως του Βασιλόγιαννη αποκρούστηκε από τον Χουάντερσον. Ότι δεν κατάφερε ο ίδιος σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχε στο 73΄ ο Διαμαντόπουλος με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Δημητριάδη. Στο 78΄ τα Χανιά άγγιξαν το 2-0, το σουτ όμως του Καμαρά σταμάτησε στο δοκάρι της ομάδας της Άρτας. Από το σημείο εκείνο και μετά οι Κρητικοί κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.