Με σκόρερ τον Πασά η Καλαμάτα νίκησε με 2-0 τον Ολυμπιακό στο Ρέντη και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Super League 2. Χωρίς νίκη οι “ερυθρόλευκοι”

Σαν… σίφουνας πέρασε η «μαύρη θύελλα» από το Ρέντη. Για τη 2η αγωνιστική της Super League 2 η Καλαμάτα, πέρασε νικηφόρα από το Ρέντη επικρατώντας με 2-0 του Ολυμπιακού Β΄ και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα, δείχνοντας από το ξεκίνημα τις βλέψεις της για άνοδο.

Πρωταγωνιστής ο Πασάς για τους Μεσσήνιους που σκόραρε στο 50’ έπειτα από λάθος απόκρουση του Νίκα και στο 85’ με πέναλτι που κέρδισε ο Αρναρέλλη στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα, από τον Καλογερόπουλο.

Η Καλαμάτα ζευγάρωσε λοιπόν, τις νίκες της στο πρωτάθλημα ενώ ο Ολυμπιακός έπειτα από την ισοπαλία με την Επισκοπή στην πρεμιέρα, υποχρεώθηκε στην πρώτη ήττα.

Οι «Ερυθρόλευκοι» κυρίως στο α’ ημίχρονο είχαν την υπεροχή και δημιούργησαν ευκαιρίες με πιο κλασσική την κεφαλιά του Καλογερόπουλου έπειτα από κόρνερ του Κωστή που απέκρουσε ο Ταϊρης. Στο 16’ σουτ του Λιάτσου από το ημικύκλιο μεγάλης περιοχής, πέρασε λίγο άουτ από αριστερό δοκάρι, στο 19’ ο Κωστή από αριστερά, μέσα στην περιοχή, προτίμησε την πάσα δεξιά του αντί να σουτάρει, στο 42’ ψηλοκρεμαστό σουτ του Καράκουτη, έξω από την περιοχή και δεξιά, άουτ η μπάλα.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν ήταν το ίδιο δημιουργικός: στο 48’ σε σουτ του Καράκουτη μέσα στην περιοχή και δεξιά, με το αριστερό, η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ ενώ στις καθυστερήσεις μακρινό σουτ του Μπά απέκρουσε ο Ταϊρης και την ίδια τύχη είχε και φάουλ του Σαπουντζή. Η Καλαμάτα του Νίκου Αναστόπουλου, σημείωσε τα δύο γκολ, και άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο δεν άφησε τον Ολυμπιακό να την απειλήσει.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζαμουτζαντώνης (Χίου), ΒΟΗΘΟΙ: Πάγκαλος (Λασιθίου), Φραγκιαδάκης (Λασιθίου), 4ος: Ντάουλας (Δυτ. Αττιμής).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 78’ Βοϊλης, 87’ Λάιτνερ, 90+5’ Νταμπό – 39’ Μπόρχες, 43’ Μπενίτες, 54’ Ματέους, 68’ Καραγκούνης, 76’ Αναστασόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Νίκας, Λάιντνερ (88’ Αποστολόπουλος), Κασάμι (61’ Σαπουντζής), Λιάτσος (77’ Συρμής), Καλογερόπουλος, Νταμπό, Νίκολιτς, Βοΐλης, Κωστή (88’ Ιμπαγάσα), Κινκουέ, Καρακούτης (61’ Μπά).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μαβινγκά (69’ Μαβινγκά), Λουπάνο, Παπατόλιος, Ματέους (57’ Καραγκούνης), Μπενίτεζ (57’ Αναστασόπουλος), Μπόρχες (80’ Αρναρέλλης), Βασιλόγιαννης (69’ Μπακαγιόκο), Ρόβας, Πασάς.