Η Παναχαϊκή έβγαλε ψυχή και πήρε το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι στην Ξάνθη, επικρατώντας με 1-0. Δύσκολη νίκη του Λεβαδειακού επί της Δόξας Δράμας με 2-1.

Παναχαϊκή – Ξάνθη 1-0

Μετά τον Λεβαδειακό, η Παναχαϊκή νίκησε στην έδρα της και την Ξάνθη…Το συγκρότημα του Χρήστου Παρασκευόπουλου άρχισε με τον καλύτερο τρόπο το ματς, καθώς στο 8΄ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με ένα καταπληκτικό τέρμα του Ανάκογλου.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα, δεν ήταν αυτός που περιμένε κανείς, με την κατοχή της μπάλας να είναι μοιρασμένη και με κύριο χαρακτηριστικό του ματς τις αρκετές μονομαχίες και αψιμαχίες στην μεσαία γραμμή. Αυτό είχε σαν συνέπεια να μην υπάρξει κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο…Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι έχοντας από μία καλή ευκαιρία για να σκοράρουν.

Στο 54΄ το σουτ του Τάτου για τους Θρακιώτες πέρασε δίπλα από την εστία του Κολοβούρη, ενώ στο 64΄ ο Αραβίδης παρότι βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Ξάνθης, δεν κατάφερε να νικήσει τον Ίτσο και να κάνει το 2-0. Με το πέρας της ώρας οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν την πίεση τους για να φτάσουν στην ισοφάριση, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο και προσπάθησαν να διφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας 2-1

Την δεύτερη του νίκη εντός έδρας πέτυχε ο Λεβαδειακός, στο ντεμπούτο του Τζουζέπε Σανίνο στον πάγκο του.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν καλύτεροι σε σχέση με το πρώτο μέρος, αλλά και πιο δραστήριοι… Αυτό είχε σαν συνέπεια στο 67΄ να άνοιξουν το σκορ, χάρη σε σουτ του Νίλι. Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο στο 84΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους, αυτή τη φορά με πλασέ του Μπιανκόνι. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 81΄ οι «μαυραετοί» έφτασαν κοντά στο 1-1, η προσπάθεια όμως που είχε ο Κουτσιανικούλης έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Στογιάνοβιτς.

Οι Δραμινοί, μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκαν προσπάθησαν να φτάσουν στην επίτευξη ενός γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο ματς. Αυτό ήρθε στο 89΄ με τον Μενσά να βρίσκει τον δρόμο για τα δίχτυα για δεύτερο σερί παιχνίδι. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα η Δόξα πίεσε για να φτάσει στο 2-2, ο Λεβαδειακός όμως στο 93΄ έχασε ευκαιρία με τον Μεχία για να κάνει το 3-1… με συνέπεια το 2-1 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος και τους Βοιωτούς να συνεχίζουν να είναι στην 3η θέση και στο -3 από την κορυφή…