Ο Παναθηναϊκός Β΄ χτύπησε από μία φορά σε κάθε ημίχρονο και έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από την Καρδίτσα κόντρα στην Αναγέννηση, επιστρέφοντας στα τρίποντα.

Επιστροφή στα τρίποντα και μάλιστα με εμφατικό τρόπο για τον Παναθηναϊκό Β’. Το «τριφύλλι» πέρασε… αέρα από την Καρδίτσα επικρατώντας 2-0 της Αναγέννησης, παίρνοντας την πρώτη του νίκη μετά από πέντε διαδοχικές απώλειες στο πρωτάθλημα της Super League 2. Παράλληλα, η ΑΣΑ μέτρησε τη δεύτερη στη σειρά ήττα της.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου κατάφερε να… παγώσει γρήγορα την Καρδίτσα, αφού με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών βρήκε το προβάδισμα με σουτ του Φουρτάδο, ο οποίος νίκησε τον Γκέκα (0-1). Το σκορ παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου, με την Αναγέννηση να ψάχνεται στη συνέχεια για την ισοφάριση αλλά να μην καταφέρνει να τη βρει. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, οι «πράσινοι» βρήκαν και δεύτερο τέρμα κλειδώνοντας τη νίκη.

Ήταν το 70ο λεπτό όταν ο Σαρδέλης έγραψε το 2-0, βάζοντας… ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες και πιθανότητες είχαν οι γηπεδούχοι για να πάρουν κάτι από το ματς.