Έχασε έδαφος στη μάχη της παραμονής η Προοδευτική που έμεινε στο 0-0 με την ΑΕΚ Β’ στο Κερατσίνι.

Χωρίς σκορ έληξε το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ Β’ να πατά καλύτερα και να έχει κάποιες φάσεις. Στο 13′ ο Γερολέμου απείλησε με σουτ, ενώ στο 36′ ο Απόστολος Χριστόοπουλος βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά είχε προηγηθεί χέρι.

Στο β’ μέρος η Προοδευτική ήταν αυτή που απείλησε πρώτη. Στο 64′ ο Καπνίδης επιχείρησε ένα ωραίο σουτ με τον Θεοχάρη να κάνει σπουδαία επέμβαση για να κρατήσει το 0-0. Η φάση αυτή φαίνεται πως αφύπνισε τους «κιτρινόμαυρους» που στο αμέσως επόμενο λεπτό άγγιξαν το γκολ. Ο Γερολέμου σούταρε με τον Φαζός να σώζει πάνω στη γραμμή με τάκλιν διατηρώντας απαραβίαστη την εστία της ομάδας του.

Στα χασομέρια η ΑΕΚ Β’ άγγιξε εκ νέου το γκολ έχοντας δοκάρι με τον Απόστολο Χριστόπουλο, ο οποίος σούρταρε, ο Άστρας έδιωξε με υπερένταση με την μπάλα να χτυπά πρώτα στο δοκάρι και εν συνεχεία να καταλήγει κόρνερ.

Έτσι το 0-0 παρέμεινε με την «Προο» να χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει το Αιγάλεω στη μάχη της παραμονής.

Προοδευτική: Αστράς, Αλεξίου, Σινγκ, Πότσι, Φαζός, Καρρίκι, Πίσσας, Παυλίδης, Νταβιώτης, Καπνίδης, Τσακίρης.
ΑΕΚ Β’: Θεοχάρης, Σταμούλης, Γεωργέας, Λάτσι, Ραντόνια, Νούλας, Γερολέμου, Πιτιλάκος, Απ. Χριστόπουλος, Μαχαίρας, Τζούντα Γκαρσία.
Διαιτητής: Κόκκορης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασίθιου), Τριαντάφυλλος (Κορίνθου)