Εύκολο απόγευμα κόντρα στην Δόξα Δράμας είχε η Ξάνθη, η οποία επικράτησε με 3-0 των «μαυραετών» στην έδρα τους. Ήττα χαστούκι για την Παναχαϊκή στο «Βουζουνεράκειο» από τον ΟΦ Ιεράπετρας.

Δόξα Δράμας – Ξάνθη 0-3

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη απέναντι στην Δόξα Δράμας, μέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών πέτυχε η Ξάνθη… Το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ μπήκε καλύτερα στο ματς από τους γηπεδούχους και μόλις στο 6΄ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Δημούτσου .

Έπειτα από το γρήγορο αυτό τέρμα, η ομάδα της Ξάνθης πατούσε καλύτερα στο ματς και στο 25΄ έφτασε κοντά στο 0-2, η εκτέλεση φάουλ όμως του Τάτου αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Στεφανάκο. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι φιλοξενούμενοι το πέτυχαν στο 28΄, με τον Τάτο να ευστοχεί στο πέναλτι που υπέπεσε ο Παρασκευάς, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 0-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 48΄ο Τάτος, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0-3. Από την πλευρά της, η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο 67΄η Ξάνθη έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Βέρκερ με 2η κίτρινη κάρτα. Ωστόσο παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ της σκορ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΟΦ Ιεράπετρας – Παναχαϊκή 1-0

Μετά την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Καραϊσκάκη, ο ΟΦ Ιεράπετρας πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο εντός έδρας απέναντι στην Παναχαϊκή. Η ομάδα του Χρήστου Παρασκευόπουλου ήταν αυτή, που είχε μεν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στην εστία του Μανουσάκη.

Από την πλευρά της η ομάδα του Τίμου Καβακά στο 26΄ είχε την πρώτη της ευκαιρία στο ματς, με το σουτ του Μπαράτα το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Κολοβούρης. Στο 30΄ ήταν η σειρά των Αχαιών να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ των γηπεδούχων, με το σουτ του Πάνου να περνά ελάχιστα άουτ από την εστία της ομάδας του Λασιθίου. Από το σημείο εκείνο και μετά, δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή στιγμή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Τίμου Καβακά μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 50΄ είχε καλή στιγμή με τον Μπαράτα για να κάνει το 1-0, κάτι το οποίο τελικά δεν έγινε. Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το κατάφεραν στο 62΄ με το δυνατό σουτ του Ντάλα Κόστα να καταλήγει στα δίχτυα και να κάνει το 1-0. Έπειτα από το γκολ αυτό, η Παναχαϊκή προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση. Οι Κρητικοί όμως ήταν αυτοί που στις καθυστερήσεις έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν το 2-0 με τον Αποστολίδη, με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.