Σε «μπελάδες» μπαίνει ο Ηρακλής καθώς μετά την εκτός έδρας ήττα από την ΑΕ Καραϊσκάκης, βρίσκεται κάτω από την δέκατη θέση της Football League, με την ομάδα της Άρτας να τον ξεπερνά.

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται ο Ηρακλής που γνώρισε την ήττα από τον ΑΕ Καραϊσκάκης με 1-0. Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται πλήρως και να παίρνουν το προβάδισμα στο 26ο λεπτό.

Πλέον σε συνδυασμό με την επικράτηση της Δόξας Δράμας ο Ηρακλής, βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας, πράγμα που τον βάζει ακόμα και σε «περιπέτειες» για την παραμονή του.

Από την αρχή του παιχνιδιού η ΑΕ Καραϊσκάκης «πάτησε» καλύτερα από τον Ηρακλή στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας τον έλεγχο της μπάλας.

Οι ποδοσφαιριστές του Απόστολου Χαραλαμπίδη, έφταναν με μεγαλύτερη ευχέρεια στα καρέ των «κυανόλευκων».Ο Ηρακλής, έχοντας αρκετές απουσίες ανακάτεψε την «τράπουλα», με τον Χοσέ Μανουέλ Ρόκα να προχωράει σε μαζικές αλλαγές, χωρίς όμως το σύνολο του να καταφέρνει να επιτεθεί οργανωμένα.

Η γηπεδούχος ομάδας κατάφερε να έχει την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου απειλώντας κατά κύριο λόγω από στημένες φάσεις.

Από μια στημένη φάση μάλιστα ήρθε και το τέρμα της ΑΕ Καραϊσκάκης. Ο Παπανίκου με ένα φάουλ εκτός περιοχής τροφοδότησε τον Καπία οποίος με την σειρά του, βρήκε τον Τζιώρα, με τον τελευταίο να κάνει με γυριστό σουτ το 1-0 για την ομάδα του.

Ο Ηρακλής «άγγιξε» την ισοφάριση στο 40ο λεπτό όταν ο Ζιαμπάρης επιχείρησε να νικήσει από κοντά τον Μέλκα, αλλά ο πορτιέρε τον γηπεδούχων διατήρησε απαραβίαστη την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρόκα επέλεξε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του κυνηγώντας πλέον το σκορ. Ο Ισπανός τεχνικός των «κυανόλευκων» πέρασε στο παιχνίδι τον Χρήστο Ρόβα στη θέση του Γκι Νιαμπούγιου, αλλάζοντας ταυτόχρονα τον σχηματισμό της ομάδας του.

Στο 50ο λεπτό ο Ηρακλής έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Ορφανίδης, με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Μέλκα, με το σκορ να παραμένει στο 1-0. Η ΑΕ Καραϊσκάκης είχε επίσης μια σπουδαία ευκαιρία στο 57ο λεπτό με το σουτ του Παναγιώτου να σταματάει στο δοκάρι του Γιαγκιόζη.

Στο παιχνίδι για τον Ηρακλή πέρασε και ο Γιώργος Παυλίδης, με τον Ρόκα να επιλέγει να αγωνιστεί με δύο κλασσικούς επιθετικούς για την συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρηση οι «κυανόλευκοι» πίεσαν με όλες τους τις δυνάμεις για την ισοφάριση χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, σημειώνοντας ακόμα μια ήττα στην φετινή τους πορεία στο πρωτάθλημα της Football League.

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παπανίκου, Καπίας, Παντίδος, Παναγιώτου, Κρούσιελ, Ροντρίγκεζ, Ψιάνος, Χούσος (84΄ Καραγιαννίδης), Βουκμίροβιτς (68΄ Κάκκο), Τζιώρας (78΄ Μπαλντέ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ρόκα): Γιαγκιόζης, Καζναφέρης, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Βιτλής, Ντούνης, Παναγιωτούδης, Κλέιτον, Κωστούλας (55΄ Παυλίδης), Ορφανίδης (80΄ Γ. Παπαδόπουλος), Νιάμπουγιου (46΄ Ρόβας).