Σε μία από τις πιο συναρπαστικές αναμετρήσεις της σεζόν της Football League, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Απόλλων Λάρισας με τρομερή εμφάνιση στην επανάληψη έκανε επική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 4-3 και “σκαρφάλωσε” στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν εξαιρετικά στα πρώτα λεπτά και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με το σουτ του Περόνε στο 10′, όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και ισοφάρισαν σε 1-1 με ατομική ενεργεία και τρομερό τελείωμα.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ηρακλής επέβαλε τον ρυθμό του και έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Ντούνης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα ο Περόνε κέρδισε το πέναλτι, όμως δεν κατάφερε να το μετατρέψει σε γκολ, με τον τερματοφύλακα των Θεσσαλών να αποκρούει και τον Κλέιτον στην επαναφορά να κάνει το 2-1. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε σε τρίτο γκολ, με τον Καλτσά, ενώ στο  44’ ο Καλτσάς έστειλε και πάλι την μπάλα στο δοκάρι.

Οι παίκτες του Ελευθερόπουλου έδειξαν να επαναπαύονται στο προβάδισμά τους και δεν περίμεναν αυτό που θα τους συμβεί στο δεύτερο μέρος. Στο 51’ ο Πολέτο μείωσε σε 3-2 με ωραίο σουτ και έβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι, ενώ στο επτά λεπτά αργότερα ο Κοντοές ισοφάρισε σε 3-3 και “έκοψε” τα πόδια των γηπεδούχων. Το καλύτερο το είχαν κρατήσει για το τέλος οι Θεσσαλοί, ο Μαρκολίνο έκανε τρομερή ατομική προσπάθεια και τελείωσε υποδειγματικά την φάση για το 4-3 και έστειλε την ομάδα του στην πρώτη θέση της Football League.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Χιντζίδης, Κούσας, Στάμου, Καλτσάς (76’ Παναγιωτούδης, Μενδρινός, Ντούνης, Χασομέρης, Κλέιτον (62’ Ρόβας), Περόνε (55’ Πασάς).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Κοντοές, Χατζής, Μαρκολίνο (88’ Μπιμάι), Λούκας Ράμος, Τασιούλης (56’ Λίταινας), Πολέτο (85’ Καμπέρης), Λουκάο.