Τα φαβορί ξεχώρισαν στην ένατη αγωνιστική του βορείου ομίλου της Super League 2.

Ξάνθη και Βέροια συνεχίζουν να σέρνουν τον χορό στον Βόρειο Όμιλο, με την Αναγέννηση Καρδίτσας να ακολουθεί από κοντά, όσο ο Ολυμπιακός Β χάνει έδαφος λόγω των συνεχόμενων ισοπαλιών.

Ανάσα πήραν ο φορμαρισμένος Απόλλων Πόντου (τέσσερις βαθμοί στα δύο τελευταία παιχνίδια) και ο Ολυμπιακός Βόλου, που κέρδισε αναμενόμενα την Καβάλα.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι συνέβη στην 9η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου:

Ξάνθη – Τρίκαλα 5-0

Πολύ πιο άνετα απ’ ό,τι θα περίμενε, η Ξάνθη επικράτησε επί των Τρικάλων και παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου, έχονας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο από την δεύτερη Βέροια. Μέσα σε επτά λεπτά, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Ακρίτες «καθάρισαν» το ματς, με τα γκολ των Πλατέλλα, Ιμπραΐμι και Τσέλιου. Στο δεύτερο μέρος, ένα ακόμη γκολ του Ιμπραΐμι και ένα του Γκόμεζ, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Ίτσο, Μπάτζιος, Πολίμος, Φαζός, Τζανακάκης, Γκινσάρι (77′ Μονρόουζ), Θυμιάνης (66′ Δόρης), Ιμπραΐμι (66′ Διαμαντόπουλος), Τσέλιος, Πλατέλλας (85′ Δημητριάδης), Γκόμεζ.

Τρίκαλα (Αμπέντε): Σεντουριόν, Σανδραβέλης (87′ Μανίσογλου), Παρέδες (46′ Μπαξεβάνος), Ριζογιάννης, Ρεκίν (46′ Ευθυμίου), Κουσκουνάς, Χειρίτραντας, Ντιαλόσι, Αουντίνο (46′ Πέλκας), Ελευθεριάδης, Νιάρος (77′ Κεχαγιάς).

Αναγέννηση Καρδίτσας – Απόλλων Λάρισας 1-0

Παρότι για τουλάχιστον μία ώρα αγώνα δυσκολεύτηκε να διασπάσει τον γόρδιο δεσμό των Λαρισαίων, η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα με κεφαλιά του Αθανασιάδη στο 65′ και διατήρησε το προβάδισμα νίκης ως το τέλος, συνεχίζοντας να «σπρώχνει» προς τα πάνω και να πιέζει Βέροια και Ξάνθη.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Λαγός, Πλέγας, Γκίνη, Μπραμπίγια, Μπενγκόα, Αθανασιάδης.

Απόλλων Λάρισας (Γράφας): Αστράς, Γιαννίτσης, Καρρίκι, Σκούπρας, Τιμπουέ, Λίταινας, Ζιάκας, Χατζής, Λεμάνγκρ, Βίγια, Παναγιώτου.

Θεσπρωτός – ΠΑΟΚ Β 1-1

Το εντός έδρας αήττητο διατήρησε η ομάδα της Ηγουμενίτσας, που σημείωσε την πρώτη της ισοπαλία με σκόρερ τον Σαραντίδη με πέναλτι (50′). Ο ΠΑΟΚ Β ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα (55′) με τον Γκορντεζιάνι, που είχε μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κιναλης, Βαλεντε, Ντ’ Αλεσσιο, Γώγος, Γκανσιέρ, Ζιώγας (65′ Βαταμίδης), Ραμίρεζ (83′ Ζβι), Κωνσταντίνου, Σαραντιδης, Ρομέρο (83′ Διγκόζης), Στεργίου (60′ Λύγκας).

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπουργάνης, Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Τσοπούρογλου, Ουεντραόγκο, Γρόσδης (70′ Φασίδης), Χατζηστραβός, Σπυρίδης (60′ Σαλαμούρας), Τζίμας, Πανίδης (46′ Γκορντεζιάνι).

Πιερικός – ΑΕΛ 0-0

Σε ένα σκληρό παιχνίδι στην Κατερίνη, Πιερικός και ΑΕΛ μοιράστηκαν από έναν βαθμό, αδυνατώντας να βελτιώσουν τη βαθμολογική τους θέση. Μεγαλύτερη στιγμή στον αγώνα το δοκάρι του Εμπουσί για τους γηπεδούχους στο 57ο λεπτό.

Πιερικός (Ν. Θεοδοσιάδης): Γαλάνης, Μηλιώτης, Ζούρκος, Παντελιάδης, Μπουολί, Εμπουσί, Σουντάρ, Κριμιτζάς (73′ Χαντζάρας), Χαρτσιάς, Ζαφειράκης (73′ Καρανάτσιος), Ίτσιος.

ΑΕΛ (Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Παπαγεωργίου, Αμπούντ Ομάρ, Ηλιάδης, Θεολόγου, Ταχάρ (78′ Κούστα), Γαρουφαλιάς, Γλυνός, Ακούνια, Μπαντιμπαγκά (78′ Γκοτζαμάνης), Όγκμποε.

Καβάλα – Ολυμπιακός Βόλου 0-5

Ακολουθώντας το αίτημα των οργανωμένων φιλάθλων τους να μην «ξεσπάσουν» πάνω στην αδύναμη Καβάλα, οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου βρήκαν άνετα τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με Μαρκοπουλιώτη, Βερνάρδο (x2) και Σιαφά, κατεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μέρος όπου πέτυχαν μόλις ένα επιπλέον τέρμα, με τον Οκάν.

Καβάλα (Καραμπιμπέρης): Παπαποστόλου, Θαλασσινός, Γιαννακός, Χατζηγεωργίου, Παπαδόπουλος, Κλεπουσνιώτης, Τοχτατζίδης, Απόσογλου, Λαμπαδίτης, Καμαρίδης, Βορδοναράκης.

Ολυμπιακός Βόλου (Καγιέχα): Βούγιοβιτς, Σκοπελίτης, Κόκας (46′ Χατζής), Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Κόλα, Μαρκοπουλιώτης, Κιτόκο (46′ Ρηγόπουλος), Σιαφά (46′ Οκάν), Κατσούκης (46′ Χατζηπιρπιρίδης), Βερνάρδος.

(18/12) Βέροια – Πανσερραϊκός 3-0

(18/12) Απόλλων Πόντου – Ολυμπιακός Β 0-0