Οι Παρασκευές δεν είναι το φόρτε μας και αποδείχθηκε ξανά. Μέχρι το ημίχρονο, Άστον Βίλα και Λιντς είχαν αλληλοεξουδετερωθεί. Λίγα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά για την ομάδα του Μπιέλσα να σπάσει το αήττητο των “Χωριατών” και μάλιστα με τριάρα.

Η Ρεν, από την άλλη, έμεινε στο ντεμπούτο της στο Champions League και η Ανζέρ το εκμεταλλεύτηκε για να πάρει ένα σπουδαίο διπλό, με σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Derby Day στην Αγγλία, με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να ελπίζει να αποφύγει ότι έπαθε με την Τότεναμ. Απίθανο έως αδύνατο να το ξαναδούμε και σίγουρα το μομέντουμ είναι υπέρ της, μετά το διπλό στο Παρίσι μεσοβδόμαδα για το Champions League, αλλά και αυτό της προηγούμενης εβδομάδας στο Νιουκάστλ.

Θα κρατήσω ως μονό αποδεκτό από το ντέρμπι τον άσσο, που κυμαίνεται ανάμεσα σε διπλασιασμό και τριπλασιασμό (2.45), ενώ θα διατηρήσω την επιλογή όπως στο ματς με τους “Πετεινούς” το Goal/Goal & Over 2.5 στο 1.80. Ο ρυθμός και το παιχνίδι δεν θέλει πολύ για να ανοίξει και οι δύο ομάδες δεν έχουν ξεπεράσει τα προβλήματα τους.

Η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξενείται από την Γουέστ Χαμ και καλείται να συνεχίσει από εκεί που το άφησε κόντρα στην Άρσεναλ. Τα “Σφυριά” μπορεί να προέρχονται από την εντυπωσιακή ισοπαλία με την Τότεναμ (3-3), αλλά και τα ίδια γνωρίζουν πως δύσκολα θα πάρουν κάτι κόντρα στους “Πολίτες”.

Αξίζει να αναφερθούμε στην αλλαγή φιλοσοφίας των Λονδρέζων, που από μία φύσει αμυντική ομάδα, έχει “ματώσει” τα αντίπαλα δίχτυα, φέτος. Οι φιλοξενούμενοι δεν θέλουν πολύ για να δεχτούν γκολ και θα στηρίξουμε και εδώ το Goal/Goal & Over 2.5 στο 1.80.

Δεν αξίζει κανένα ποντάρισμα στο αποτέλεσμα, ή συνδυασμός με κάτι άλλο.

Και η ημέρα κλείνει με την αναμέτρηση της Λίβερπουλ με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Οι “Reds” έχασαν την προηγούμενη εβδομάδα στο τοπικό ντέρμπι με την Έβερτον τον Φαν Ντάικ, πιθανότατα για το υπόλοιπο της σεζόν, και αυτό σίγουρα στοίχισε περισσότερο από την απώλεια δύο βαθμών.

Πάντως, κόντρα στον Άγιαξ μεσοβδόμαδα, πήρε καλό βαθμό και διατήρησε το μηδέν στην άμυνα, παίρνοντας και τη νίκη. Θα μάθει να ζει χωρίς τον Ολλανδό και πιστεύω πως ο Φαμπίνιο θα καλύψει όσο μπορεί το κενό του.

Μπροστά της οι “Λεπίδες” που παραμένουν χωρίς νίκη και με μόλις μία ισοπαλία σε πέντε αγωνιστικές (1-1 με την Φούλαμ). Με την εικόνα που δείχνει, δεν βλέπω πως μπορεί να διατηρηθεί στην κατηγορία. Έχει χάσει και την ασφάλεια που διέθετε στα μετόπισθεν και δέχεται σχετικά εύκολα γκολ.

Οι παίκτες του Κλοπ θέλουν να επιστρέψουν στις επιβλητικές εμφανίσεις και στο Anfield κόντρα στη Σέφιλντ, είναι μία πολύ καλή ευκαιρία. Θα αρκεστώ στο Over 3.5 στο 2.20 και δεν θα επενδύσω ούτε εδώ με αποτέλεσμα.

Προτείνονται δυάδες από τις τρεις επιλογές, οπότε διαλέγεται και παίρνεται.