Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού δείχνει φέτος ότι δύσκολα θα κινδυνεύσει αφού πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα σε μία ομάδα που έχει ως στόχο την παραμονή. Ο Ηρακλής που λίγο έλειψε να μην κατέβει στο φετινό πρωτάθλημα έχει ως μεγάλο του όπλο τον ελληνικό κορμό που αποτελείται από ποιοτικούς παίκτες που μπορούν να κάνουν τη διαφορά στην κατηγορία.

Ο «γηραιός» που είχε πάρει τη νίκη και στο παιχνίδι των δύο ομάδων για το Λιγκ Καπ πριν λίγες μέρες δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Ελπίδα που ανέβηκε φέτος για πρώτη φορά στην κορυφαία κατηγορία. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση που έδωσε το πρώτο της ματς εντός έδρας θα δώσει τον αγώνα της για να μείνει στην κατηγορία και θα κοιτάξει να πάρει τους απαραίτητους βαθμούς στα επόμενα ματς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ηρακλής έδειξε να μην αντιμετωπίζει προβλήματα στα τρία σετ. Οι φιλοξενούμενοι με «δεμένη» υποδοχή κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το πρώτο σετ όταν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και το 15-13. Με καλό σερβίς κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 17-25.

Όπως φάνηκε και από την εξέλιξη των υπόλοιπων σετ, το πρώτο έπαιξε καθοριστική σημασία κυρίως στην ψυχολογία. Ο Ηρακλής τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ είχε από το ξεκίνημα σταθερό προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι τέλους.

Τα σετ 0-3 (17-25, 21-25, 19-25)