Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Άλμπο επικράτησε με 3-1 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων για την τρίτη αγωνιστική και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στη Volley League.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα παρά το γεγονός ότι πήρε την καθαρή νίκη τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Ελπίδα που με ανάλογες εμφανίσεις στη συνέχεια του πρωταθλήματος θα δημιουργήσει προβλήματα σε αρκετές ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι του Σπύρου Γκολίτση θα μπορούσαν να είχαν πάρει ακόμη και τον βαθμό όταν προηγήθηκαν με 17-19 στο 4ο σετ. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ με Μάρσαλ και Άλμπο αντέδρασε και πήρε το σετ και τη νίκη.

Για τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε ματς πρωταθλήματος ο Άλμπο. Ο Κουβανός διαγώνιος ήταν εξαιρετικός στο ματς σημειώνοντας 26 πόντους με 505 αποτελεσματικότητα. Δεύτερος σκόρερ για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ο Ντμίτρι Ιλίνιχ και 12 πόντους. Πολύ καλή εμφάνισης είχε και ο Γιάννης Τακουρίδης.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι για τον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Σαντοβάλ. Ο Κουβανός κεντρικός είναι πιθανό να αποτελέσει παρελθόν από την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Για τους φιλοξενούμενους 14 πόντους σημείωσε ο Καπετανάκης και 12 ο Γκόρτσανιουκ που τέθηκε αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει μεσοβδόμαδα τον Ολυμπιακό στο Ρέντη για τον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ, ενώ την επόμενη Κυριακή φιλοξενεί τον ΟΦΗ. Η Ελπίδα την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί την Κηφισιά.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-18, 22-25, 25-23)