Η Ούνιον Βερολίνου έφυγε με το σπουδαίο διπλό από την έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-1) και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Η Ούνιον Βερολίνου μέσα σε 18′ στο δεύτερο μέρος πέτυχε δύο τέρματα και κατάφερε να φύγει από την έδρα της Άιντραχτ με τους τρεις βαθμούς, και να την περάσει στη βαθμολογία.

Ο Άντερσον στο 49′ εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και άνοιξε το σκορ με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος. Στο 54ο λεπτό η Άιντραχτ ζήτησε πέναλτι, ωστόσο το VAR είχε διαφορετική άποψη και η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν και δεύτερο τέρμα στο 68′, ξανά με τον Άντερσον.

Η Άιντραχτ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με αυτογκόλ του Χούμπνερ (79′) μετά από τακουνάκι του Αντρέ Σίλβα όμως, η ομάδα του Χούτερ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στα επόμενα λεπτά.