Την εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε το Ρέθυμνο στα Τρίκαλα, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 76-86, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoixima.gr Basket League. Πλέον η κρητική ομάδα έφτασε τους 16 βαθμούς με ρεκόρ 5-6, «βυθίζοντας» κι άλλο τη θεσσαλική ομάδα, που βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς και ρεκόρ 2-9.

Από πλευράς νικητών, απίστευτη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μούντι με 28 πόντους και 9 ασίστ, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Γκούντγουιν (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Άρμστεντ (11 πόντοι). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 16 πόντους και 4 ασίστ, ενώ Σλαφτσάκης και Λούντζης είχαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Στην περισσότερη διάρκεια της πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Προς το τέλος της, όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με καλάθια του Γκούντγουιν να χτίσουν μια διαφορά επτά πόντων (14-21 στο 9΄). Εν τέλει, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο τέλος της να μειώσουν στους έξι (17-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κρητικοί μπήκαν πολύ πιο δυνατά και κατάφεραν με σερί 10-2 να πάρουν μια διαφορά 14 πόντων (19-33, 6:47 για τη λήξη του). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και πήγαν στην ανάπαυλα έχοντας μειώσει στην ελάχιστη δυνατή διαφορά (41-42).

Στο πρώτο μέρος του δεύτερου μισού, το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, όμως στο φινάλε του οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (51-51) και όλα θα κρινόντουσαν στην τελευταία περίοδο.

Εκεί, τα Τρίκαλα με ένα σερί 8-0 έκαναν το σκορ 59-51 υπέρ τους, όμως λίγο αργότερα το Ρέθυμνο μείωσε στους δύο πόντους (68-66 στο 38΄). Τελικά οι φιλοξενούμενοι μισό λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης κατάφεραν με καλάθι του Χριστοδούλου να στείλουν το ματς στην παράταση (70-70).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο και έφτασε στην τελική επικράτηση με 76-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-41, 51-51, 76-86