ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ…

Με τον Στέργιο Κουφό να αποφασίζει να ξεκουράσει τουςβασικούς του παίκτες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ηρακλής έμεινε χαμηλά στο επιθετικό κομμάτι με αποτέσμα η Λέιντεν να κάνει το 6-12 και με τρίποντο του Φαν Μπρι να κλείσει την περίοδο στο 16-21. Οι βασικοί μπήκαν στο παιχνίδι, όμως οι “κυανόλευκοι” ήταν εκνευριστικά άστοχοι (1/14 τρίποντα στο ημίχρονο) και παράλληλα καθόλου δημιιουργικοί έχοντας μόλις δύο ασίστ στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, με τον ηλεκτρονικό πίνακα του Ιβανωφείου να δείχνει 28-42.

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ «ΑΝΑΤΡΟΠΗ»

Όταν η ολλανδική ομάδα έφτασε τη διαφορά στο +19 (28-47) ο Ντάγκλας ανέλαβε πρωτοβουλίες και με τρίποντο του Κουζέλογλου ο Ηρακλής μείωσε σε 45-52 (27′), ενώ με ακόμα ένα του Αμερικανού γκαρντ έγινε το 49-54, λίγο πριν η Λέιντεν ξεφύγει με 52-63 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει εκεί! Με σερί 10-0 ο Ηρακλής πλησίασε στον πόντο (62-63), ξεσηκώνοντας τον κόσμο στις κερκίδες και με τρίποντη βόμβα αυτοπεποίθησης του Ντάγκλας προσπέρασε με 67-65 στο 33′. Κι ενώ οι Θεσσαλονικείς είχαν αποκτήσει ψυχολογία, κόλλησαν επιθετικά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να απαντήσουν με ένα δικό τους σερί (0-8) και να φτάσουν στο 38′ ξανά στο +10 (71-81), ψαλιδίζοντας τις κυανόλευκες ελπίδες για την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-24, 28-42, 52-63, 83-92