Την 5η θέση κατέκτησε ο Άρης αφού επικράτησε της Τρέντο με 84-77 και έκλεισε ραντεβού με την Προμετέι στους 16 του Eurocup.

Το βράδυ της Τετάρτης (7/2) στήθηκε πάρτι -παρουσία του Νίκου Γκάλη- στο κατάμεστο και φλεγόμενο Παλέ. Με την ώθηση από τον κόσμο του, ο Άρης επικράτησε της αξιμόμαχης Τρέντο με 84-77 για να κλείσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στην regular season του EuroCup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που είχε ήδη προκριθεί στα νοκ-αόυτ της διοργάνωσης, κατέβαλε την 5η θέση στο Β΄ όμιλο και θα παίξει στους 16 με την ουκρανική Προμετέι, η οποία τερμάτισε 4η στον Ά όμιλο. Στη Ρίγα θα γίνει το εν λόγω ματς, αφού η ομάδα έχει μετακομίσει σε ουδέτερο έδαφος, λόγω του πολέμου. Το παιχνίδι αυτό είναι νοκ-άουτ.

Η Τρέντο μπήκε καλύτερα στο ματς και βρέθηκε να έχει διψήφιο προβάδισμα (13-23) στο 9′, αφού ο Άρης έκλεισε την πρώτη περίοδο με 1/7 τρίποντα, 4 λάθη και καμία ασίστ. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έβγαλε αντίδραση και έφερε το ματς στα ίσια (27-27) στα 6’17” πριν την ανάπαυλα, ωστόσο, πήγε στα αποδυτήρια στο -7 (34-41, 20′), έχοντας χαρίσει στους Ιταλούς 14 πόντους από τα 10 λάθη της στο πρώτο μέρος.

Τρέχοντας ένα επιμέρους 15-7 μέχρι το 27′ οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς (49-48). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο γρήγορα καλάθια και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με βραχεία κεφαλή (51-52, 30′).

Η Τρέντο έτρεξε ένα 12-6 μέχρι το 32’30” για να ξεφύγει με 7 πόντους (57-64). Ο Άρης απάντησε με ένα 9-1 για να προσπεράσει με 66-65 στα 4’42” πριν το τέλος. Ακολούθησε ένα καλάθι του Τζόναθαν Σταρκ και δύο βολές του Λευτέρη Μποχωρίδη για το 70-67, πριν ο Πρέντις Χαμπ ισοφαρίσει σε 70-70. Ο Χαμπ έβαλε ένα ακόμα τρίποντο για να γράψει το 73-75 με 2’21” να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Τζόναθαν Σταρκ έβαλε δύο σερί καλάθια για το 77-74 στα 90″ πριν τη λήξη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπισάνγκ, Μπαένα, Μπουμπέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 34-41, 51-52, 84-77