Διέλυσε την Χίου με σκορ 20-6 η Βουλιαγμένη, πριν αρχίσει τον… μαραθώνιο, με σερί ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Σαρωτική νίκη με 20-6 επί της Χίου πανηγύρισε η Βουλιαγμένη, στην έκτη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Το σύνολο του Κόλιανιν δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Χιώτες, με αποκορύφωμα το τρομερό δεύτερο οκτάλεπτο που τελείωσε με 7-0 (11-2 το ημίχρονο).

Πλέον, στρέφει την προσοχή του στις δύσκολες υποχρεώσεις που ακολουθούν, με τον Απόλλωνα Σμύρνης για το Κύπελλο (Τετάρτη 6/11), και για τη ρεβάνς με την Ορτιτζια για το Euro Cup (9/11).

Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Γκιουβέτσης με πέντε τέρματα και ακολούθησε ο Κουρούβανης με τρία.

Οκτάλεπτα: 4-2, 7-0, 6-1, 3-3.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κολιάνιν): Τζωρτζάτος, Μπάσιτς 2, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 5, Σταμέλος, Γούβης 2, Αφρουδάκης 2, Παπανικολάου 2, Ποντικέας, Κουρούβανης Ν. 3, Καστρινάκης 1, Βούξεβιτς 2, Ανδρεάδης, Ηλιόπουλος, Βλάσσης.
ΝΟ Χίου (Γιώργος Ντόσκας): Μαντής, Μιμίδης Στ., Μιμίδης Μ., Μπερτόλης 1, Παππάς, Κουλιεράκης, Αμπάζης, Σφηκάκης 1, Κουρλιάφτης 2, Φραγκιουδάκης, Ντούλος 1, Καρακούρος Ι., Καρακούρος Μ. 1, Γκίλλας.

Τη δεύτερη φετινή νίκη του πήρε ο Πανιώνιος, με 9-6 επί του ΑΝΟ Γλυφάδας. Οι «κυανέρυθροι» πήραν ευρύ προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο και το διατήρησαν μέχρι τέλους. Ο ΑΝΟΓ πίεσε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει.

Πρώτος σκόρερ του ματς χρίστηκε ο Γιαννόπουλος με τέσσερα γκολ.

Οκτάλεπτα: 2-1, 4-1, 2-2, 1-2.
Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης, Γεωργακόπουλος 1, Σπούνερ, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος 4, Παπαδόπουλος Δ., Αλεξίου 1, Γαβαλάς Σ., Βέκκος 1, Δήμου Δ. 2, Σταθάς, Δούκας, Μπουζαλάς.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τζελάτης, Παπούκας 1, Μαυρωτάς Λ., Κάιλ Τρας 2, Περόπουλος 1, Μπραΐμης, Τζακ Τρας, Χατζηγούλας, Φωτόπουλος 2, Μανιουδάκης, Αλβέρτης, Κουρούβανης, Γαλάνης, Λεμπέσης.