Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο ΝΟ Χίου νίκησε τον Παναθηναϊκό κι έστειλε τη σειρά της παραμονής, σε τρίτο παιχνίδι.

Η ομάδα της Χίου, μπορεί να μην αγωνίστηκε στη φυσική της έδρα, ωστόσο πήρε τη νίκη στο Ρέστειο κολυμβητήριο (Παλαιό Φάληρο) και έδωσε παράταση στην υπόθεση παραμονής στην πρώτη κατηγορία.

Οι παίκτες του Γιώργου Ντόσκα, σε αντίθεση με το κακό ημίχρονο τους στον πρώτο αγώνα (0 γκολ ενεργητικό), πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα, παίρνοντας διαφορά δύο τερμάτων (4-2).

Όμως, η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη μείωσε στο γκολ, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (5-4) και στη συνέχεια ακολούθησε την νησιωτική ομάδα, με τους Χιώτες να μην χάνουν το προβάδισμα έως το τέταρτο οκτάλεπτο (9-8).

Η πίεση των παικτών του «τριφυλλιού», τελικά, απέφερε καρπούς με το 9-9 να είναι το σκορ της κανονικής διάρκειας και η νίκη στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς να κρίνεται στα πέναλτι.

Στην ρωσική… ρουλέτα, οι Χιώτες είχαν πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους Ντρου Χόλαντ, ο οποίος απέκρουσε δύο εκτελέσεις πέναλτι, δίνοντας έτσι το πλεονέκτημα στους συμπαίκτες του να ευστοχήσουν και να πάρουν τη νίκη με 12-10.