Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε με 3-0 σετ τον Μαξίμ Κρέσι και πέρασε για πρώτη φορά στους “32” του US Open.

Επικράτησε με 7-6(2), 6-3, 6-4 του 23χρονου Αμερικανού (Νο.168) σε 2 ώρες και 23 λεπτά και έκλεισε πολύ ενδιαφέρον ραντεβού με τον Κροάτη Μπόρνα Τσόριτς (Νο.32), που λύγισε με 7-5, 4-6, 6-7(5), 6-2, 6-3 τον Χουάν Λοντέρο.

Είναι, μάλιστα, η πρώτη φορά που ο Στεφ παίρνει το εισιτήριο για τη φάση των «32» της διοργάνωσης, αφού το 2018 είχε φτάσει μέχρι τον δεύτερο γύρο και πέρυσι είχε αποκλειστεί στην πρεμιέρα.

Με την εμπειρία των τεσσάρων συναντήσεων με big servers την περασμένη εβδομάδα, ο Στέφανος είχε για άλλη μια φορά υπομονή στο παιχνίδι του, διατήρησε την ψυχραιμία του και «χτύπησε» όταν του δόθηκε η κατάλληλη ευκαιρία.

Στο πρώτο σετ, πάντως, πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές, με αποκορύφωμα το σετ πόιντ του αντιπάλου του στο 4-5. Το έσβησε, όμως, και τελικά «μίλησε» στο τάι μπρέικ, το οποίο κατέκτησε πανηγυρικά, για να βάλει τις βάσεις για τη νίκη του.

Πέτυχε το πρώτο του μπρέικ πόιντ στο τέταρτο γκέιμ του δεύτερου σετ (3-1), με το οποίο στην ουσία «έγραψε» το 2-0, αλλά στο τρίτο χρειάστηκε επτά ευκαιρίες για να πάρει το ξεκάθαρο προβάδισμα με 5-4 (χάρη και σε τέσσερα διπλά λάθη του αντιπάλου του). Προηγουμένως, μάλιστα, στο 3-4, χρειάστηκε να σβήσει άλλο ένα μπρέικ πόιντ του Κρέσι.

Στη συνέχεια, φυσικά, σέρβιρε με επιτυχία για την πρόκριση και έχει κάθε δικαίωμα να «βλέπει» μακριά!

Συνολικά είχε 31 winners και 15 αβίαστα λάθη, ενώ έχασε μόνο δέκα πόντους στο πρώτο σερβίς του. Ο Κρέσι είχε 21 άσους και 0/4 μπρέικ πόιντ.