Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 2-0 σετ και «σαλπάρει» για τον τελικό κόντρα στον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς-Φόκινα, δηλώντας πως είναι έτοιμος για το τρόπαιο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε στον δεύτερο ημιτελικό τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 2-0 σετ και πλέον μένει ένα τελευταίο βήμα για την υπεράσπιση του τίτλου και κατά συνέπεια την κατάκτηση του τροπαίου για δεύτερη συναπτή φορά.

Σε δηλώσεις του υπογράμμισε πως αναγνωρίζει την δυσκολία του τελικού κόντρα στον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς-Φόκινα, τονίζοντας πως θα είναι σαφέστατα βελτιωμένος από την τελευταία φορά που βρεθήκαν αντίπαλοι και την προσπάθεια του να μην σκέφτεται τα χτυπήματα του. Φυσικά, θα τα δώσει όλα για το τρόπαιο!

«Δεν ξέρω αν το χθεσινό ματς (κόντρα στον Σβάρτσμαν) μου έδωσε ρυθμό σήμερα, αλλά έπαιξα πολύ καλά. Είχα καλές ιδέες στο court. Ξέρω ότι έχω έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο αύριο και θα προσπαθήσω να πάρω ό,τι καλύτερο μπορώ από το σημερινό παιχνίδι και να το «μεταφέρω» στον αγώνα της Κυριακής. Προσπαθώ να «βγάλω» το καλύτερο τένις μου στο γήπεδο και δεν πολυσκέφτομαι τα χτυπήματά μου. Ξέρω ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω σαν «όπλα» το σερβίς μου και τα χτυπήματα από τη βασική γραμμή και έχω σαν κερασάκι στην τούρτα τ’ ανεβάσματα στο φιλέ.

Ο Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς-Φόκινα είναι σε πολύ καλό αγωνιστικό ρυθμό. Πολύ δύσκολος αντίπαλος, τον έχω αντιμετωπίσει και στο παρελθόν, όμως τώρα είναι σαφέστατα βελτιωμένος σε σχέση με την τελευταία φορά που παίξαμε. Θα τα δώσω όλα για να πάρω ξανά το τρόπαιο», κατέληξε ο Έλληνας τενίστας.