Ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού και τον έθεσε εκτός ημιτελικών Κυπέλλου.

Η ομάδα της Σαντορίνης ήταν το φαβορί στη συγκεκριμένη αναμέτρηση με δεδομένο ότι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς ξένες, αλλά και τις Χριστοδούλου, Γιώτα που έφυγαν για ομάδες του εξωτερικού. Σημειώνεται ότι η ομάδα του Πειραιά είχε και την απώλεια της κεντρικής Ιλιόνης Κελεσίδη που υπέστη ρήξη χιαστού στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος με αντίπαλο του Αίαντα Ευόσμου.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη, που ταξίδεψε στη Σαντορίνη με 11 παίκτριες, κατάφερε να σταθεί καλά στον νοκ άουτ προημιτελικό για το κύπελλο Ελλάδος.

Για την ομάδα της Σαντορίνης έκανε σπουδαία εμφάνιση η Βλαχάκη αλλά και η Ντάλκε. Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε η Νομικού, που αγωνίστηκε ως κεντρική.

Ο ΑΟ Θήρας πήρε σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου και μαζί με τον ΠΑΟΚ, τον Παναθηναϊκό και τον Άρη είναι οι τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν το φετινό τρόπαιο.

Η ομάδα της Σαντορίνης ήταν το φαβορί στη συγκεκριμένη αναμέτρηση με δεδομένο ότι ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς ξένες, αλλά και τις Χριστοδούλου, Γιώτα που έφυγαν για ομάδες του εξωτερικού. Παρόλα αυτά η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη, που ταξίδεψε στη Σαντορίνη με 11 παίκτριες, κατάφερε να σταθεί καλά στον νοκ άουτ προημιτελικό για το κύπελλο Ελλάδος.

Η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με 11-4 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στο πρώτο σετ. Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα για την ομάδα της Σαντορίνης με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 22-17 με μπλοκ της Νομικού. Με χαμένη επίθεση της Ντάλκε η ομάδα του Πειραιά μείωσε σε 24-21 με την Βλαχάκη να τελειώνει το σετ για την ομάδα της Σαντορίνης.

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ μετά από λάθος της Ντάλκε στην επίθεση. Με την Σάντος στην γραμμή του σερβίς η ομάδα της Σαντορίνης έχτισε σερί και προηγήθηκε με 8-5 με τον Ολυμπιακό να φέρνει και πάλι τα πράγματα τούμπα με μπλοκ της Νομικού για το 8-11 με την Αργυρίου στη θέση του σερβίς.

Οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο του δεύτερου σετ και προηγήθηκαν με 14-18 μετά από χαμένο πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου. Με την Ντάλκε στην γραμμή του σερβίς η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε στον πόντο (19-20) αλλά οι φιλοξενούμενες έφτασαν και πάλι στο +3 (19-22) με επίθεση της Τοτσίδου. Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) και κατέκτησε το σετ μετά από λάθος της Ντάλκε στην επίθεση.

Με άσο της Φακοπουλίδου και μπλοκ της Αργυρίου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε σε 7-7 με μπλοκ της Τσομπανίδου με την ομάδα του Πειραιά να προσπερνά ξανά με δύο (8-10) με επίθεση της Φακοπουλίδου.

Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 14-12 μετά από άουτ επίθεση της Τοτσίδου και άσο της Χατζηευστρατιάδου με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει ξανά σε 15-15 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι το 18-18. Σε εκείνο το σημείο μία επίθεση και ένας άσος της Βλαχάκη επέτρεψαν στον ΑΟ Θήρας να προσπεράσει με δύο πόντους (20-18) ενώ με νέο πόντο της Ελληνίδας ακραίας ο ΑΟ Θήρας έφτασε σε 24-21 και κατέκτησε το τρίτο σετ μετά από λάθος της Ξανθοπούλου.

Η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-1 με μπλοκ άουτ της Ντάλκε. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 5-5 με μπλοκ της Αργυρίου και προηγήθηκε με δύο πόντους μετά από σερί χαμένες επίθεσεις της Διώτη.

Η ομάδα της Σαντορίνης έχτισε σερί και προηγήθηκε με 14-9 με άσο της Τσομπανίδου. Η διαφορά παρέμενε στους πέντε πόντους για τον ΑΟ Θήρας που έφτασε στο 22-14 μετά από χαμένες επιθέσεις των Αργυρίου και Φακοπουλίδου. Στην τελική ευθεία του σετ δεν άλλαξε τίποτα και η ομάδα της Σαντορίνης πήρε τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Τα σετ 3-1 (25-21, 22-25, 25-22, 25-17)