Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε αλλά η Χάλκμπανκ ήταν… απάλευτη. Σε όλα τα σετ έχασε στις λεπτομέρειες, το 3-0 αφήνει λίγες ελπίδες και τώρα ποντάρει στη δύναμη της έδρας για μια μεγάλη ανατροπή.

Η Χάλκμπανκ, ομάδα που δεν έχει χάσει στο πρωτάθλημα και την Ευρώπη είχε απάντησεις κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε να της βάλει δύσκολα. Οι Τούρκοι με πολύ καλό σερβίς και τον Ερνάντεζ να σηκώνει το επιθετικό βάρος πήραν τη νίκη με 3-0 και προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Αρκεί να σημειώσουμε ότι ο διαγώνιος από την Κούβα είχε 20 πόντους με πάνω από 60% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε προβλήματα στο κομμάτι της υποδοχής, γεγονός που δεν του επέτρεψε να παίξει με τους κεντρικούς, με τον Στάλεκαρ και τον Ρανγκέλ να μένουν χαμηλά επιθετικά.

Ο Ντεν Ντρις ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κάνοντας όμως κρίσιμα λάθη στο φινάλε του τρίτου σετ. Ακόμη ένα καλό ματς έκανε ο Πρωτοψάλτης με πάνω από 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Πλέον ο Παναθηναϊκός κυνηγά ένα θαύμα στον επαναληπτικό. Το τριφύλλι στο ματς της 1ης Μαρτίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά (20:00) θέλει καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να οδηγήσει την υπόθεση πρόκριση στο «χρυσό» σετ όπως έγινε και με την ισπανική Τερουέλ.

Οι Τούρκοι με ισχυρό σερβίς προηγήθηκαν με 3-0 στο πρώτο σετ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο (4-3) με επίθεση του Ντεν Ντρις. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πάλι ευκαιρία να ξεφύγουν με 7-3 με επίθεση του Μπρούνο με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε για το 10-8 με τον Πρωτοψάλτη και μείωσε στον πόντο (13-12) με άσο του Ντεν Ντρις. Οι Τούρκοι προσπέρασαν ξανά με με 15-12 με τον Ερντάντεζ αλλά οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 17-17 με τον Ανδρεόπουλο.

Η Χάλκμπανκ προσπέρασε για το 22-18 με άσο του Βίγκρας με τον Παναθηναϊκός να μειώνει σε 23-21 με άσο του Ντεν Ντρις. Ο Μπρούνο έδωσε τρία σετ μπολ στους Τούρκους που έκλεισαν το σετ μετά από λάθος του Γκαρά.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 6-6 όταν μία λανθασμένη απόφαση του διαιτητή έφερε εκνευρισμό στο τριφύλλι. Ο Πρωτοψάλτης πήρε την επίθεση, η μπάλα κατέληξε άουτ αλλά το βίντεο που ζήτησε ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι υπήρξε επαφή στο μπλοκ. Ο Αζέρος διαιτητής έδωσε τον πόντο στους Τούρκους που πήραν άλλον έναν πόντο άκοπα αφού ο Γιάκομπσεν είδε κόκκινη κάρτα.

Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 11-13 με άσο του Ντεν Ντρις και μπλοκ του Γιάκομπσεν και διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το 14-16 με τον Ανδρεόπουλο. Με τον Ερνάντεζ να παίρνει μεγάλο μέρος των επιθέσεων, οι Τούρκοι ισοφάρισαν και πάλι γκάζι στην τελική ευθεία, με όπλο και το καλό τους σερβίς για το 25-20 με επίθεση του Μπρούνο.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε γρήγορα με δύο πόντους στο τρίτο σετ αλλά οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 4-4 με άσο του Ερνάντεζ. Το τριφύλλι προσπέρασε με τρεις πόντους (6-9) με επίθεση του Πρωτοψάλτη και του Ντεν Ντρις με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να διατηρεί προβάδισμα για αρκετούς πόντους.

Οι γηπεδούχοι ισοφάριζαν διαρκώς μέχρι το 17-17 όταν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 19-17 με επίθεση του Ερνάντεζ και λάθος του Πρωτοψάλτη. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε ξανά με τον Ντεν Ντρις για το 19-19 αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από ενέργεια και καθαρό μυαλό. Με σερί 6-2 και τον Ερνάντεζ στο σερβίς οι Τούρκοι έκλεισαν το ματς.

Τα σετ 3-0 (25-22, 25-20, 25-21)