Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για την τέταρτη αγωνιστική και επέστρεψε στις επιτυχίες στη Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Πειραιά επανήλθει γρήγορα, όπως άλλωστε αναμενόταν, μετά την ήττα της την Τετάρτη από τον ΠΑΟΚ. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Πειραιά στρέφει την προσοχή της στο ματς με τη Ζοκ (27/10) για τον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ηλυσιακός δεν έχει ακόμη νίκη. Η ομάδα των Ιλισίων όμως είχε εξαιρετικά δύσκολο πρόγραμμα αφού τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές αντιμετώπισε Παναθηναϊκό, ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

Η ομάδα των Ιλισίων μπήκε με ενθουσιασμό στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-6. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι έχτισε διαφορές μέσα στο σετ (13-9, 18-12, 23-13) για να κάνει με μεγάλη άνεση το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Κουτίνο πήρε ισχυρό προβάδισμα από την αρχή για το 15-4. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 15-8 αλλά ο Ολυμπιακός κατέκτησε με μεγάλη άνεση (25-14) το δεύτερο σετ.

Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 10-2 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Ηλυσιακός όμως δεν εγκατέλειψε τα όπλα και μείωσε στους τέσσερις (18-14) και τους δύο πόντους (19-17) αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 3-0 σετ.

Τα σετ 3-0 (25-16, 25-14, 25-18)