Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός κόντρα στον Φοίνικα στου Ρέντη, του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ, έσπασε το αήττητο των Συριανών και πλέον έχει το πάνω χέρι για την πρωτιά.

Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να κυριαρχήσει απόλυτα στο παιχνίδι παίρνοντας σημαντικές διαφορές και στα τρία σετ του ματς. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έφτασε τους 25 βαθμούς έχοντας δώσει 9 ματς. Θυμίζουμε ότι είχε αναβληθεί το ματς με τον Φίλιππο την προηγούμενη αγωνιστική.

Ο Φοίνικας από την άλλη παρουσίαζε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή του. Οι Συριανοί αγωνίστηκαν σε ακόμη ένα ματς χωρίς τον Θανάση Πρωτοψάλτη που εκτελούσε χρέη… προπονητή αφού ο Ιγκόρ Γιούρισιτς έμεινε στην Ερμούπολη λόγω κορωνοϊού.

Η ομάδα Κυκλάδων έμεινε στους 19 βαθμούς έχοντας δώσει 8 ματς. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον Φοίνικα που την επόμενη αγωνιστική κοντράρεται με τον ΠΑΟΚ στην Ερμούπολη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός κάλυψε και τη διαφορά με την οποία είχε χάσει στον πρώτο γύρο, όπου ο Φοίνικας είχε πάρει τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο Φοίνικας Σύρου ξεκίνησε με Στερν και Κωστόπουλο στα άκρα παρά το γεγονός ότι ο Πρωτοψάλτης ήταν διαθέσιμος. Ο Ολυμπιακός μπήκε με τακτική να χτυπήσει από την γραμμή του σερβίς καταφέρνοντας να χτίσει διαφορά τριών πόντων με το ξεκίνημα (8-5) με πλασέ του Στιβαχτή.

Με μπλοκ του Μπράουν ο Φοίνικας μείωσε στον πόντο (11-10) αλλά ένα λάθος του Ράιτς και μία επίθεση του Φρομ έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος για το 14-11 και το 17-12 με πλασέ του Μιγιαήλοβιτς. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε τη διαφορά και κατέκτησε με 25-19 το πρώτο σετ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το προβάδισμα να εναλλάσεται. Με τον Μιγιαήλοβιτς στην γραμμή του σερβίς (δύο σερί άσοι) η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να χτίσει σερί και να προηγηθεί με 14-9 με επίθεση του Σέρβου ακραίου.

Ο Φοίνικας κατάφερε να μειώσει (15-12) με επίθεση του Στερν σε μία φάση που ο Σλοβένος ακραίος έβγαλε μεγάλη άμυνα με το πόδι! Τα λάθη των παικτών του Φοίνικα έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να φτάσει στο 21-15 με μπλοκ του Βουλκίδη. Η Σύρος κατάφερε να μειώσει ξανά με άσο από τους Κωστόπουλο και Ράτκε αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι εντυπωσιακός στην επίθεση και κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-18 με άσο του Μιγιαήλοβιτς.

Με τα καλά σερβίς του Βουλκίδη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 13-10 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς με την ομάδα της Σύρου να καλεί τάιμ άουτ. Το σερί του Έλληνα κεντρικού συνεχίστηκε και με άσο οι Πειραιώτες έφτασαν στο 15-10 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του σετ και της νίκης. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 8 πόντους με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ 3-0 (25-19, 25-18, 25-16)