Το ανδρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού, σήμερα 19 Οκτωβρίου στις 18.30 στο ΟΑΚΑ, θα έρθει για δεύτερη φορά αντιμέτωπο με τη Σπαρτάκ Μιγιάβα ενόψει της φάσης των “64” του CEV Challenge Cup.

O Παναθηναϊκός, μετά την πολύ καλή εμφάνιση στη Σλοβακία και την εύκολη νίκη (3-1) κόντρα στη Σπαρτάκ Μιγιάβα, θέλει να επαναλάβει το έργο του, αυτή τη φορά μπροστά στον κόσμο του στο γήπεδο κλειστό γήπεδο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι», στη σημερινή αναμέτρηση, χρειάζονται να κατακτήσουν δύο σετ για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όντας το ξεκάθαρο φαβορί. Η απόδοσή της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στη Σλοβακία, παρουσία 300 φιλάθλων του «τριφυλλιού», δεν έχει αφήσει πολλά περιθώρια στη Σπαρτάκ Μιγιάβα και το μόνο που μένει είναι αυτό να φανεί και στο τάραφλεξ.

Πριν την αναμέτρηση του ΟΑΚΑ, η φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με την Πριεβίντζα, για το πρωτάθλημα Σλοβακίας, παίρνοντας μία δύσκολη εντός έδρας νίκη με σκορ 3-2 σετ (25-17, 22-25, 25-18, 20-25, 15-9), ενώ οι «πράσινοι» έδωσαν φιλική αναμέτρηση με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο, όπου και νίκησαν 3-1 στα σετ (22-25, 22-25, 25-22, 15-25).

Αξίζει να σημειωθεί ότι λόγω του βεβαρημένου προγράμματος του κλειστού του ΟΑΚΑ με τους αγώνες της Ευρωλίγκας, είναι άγνωστο αν θα καταφέρει το τμήμα βόλεϊ να δώσει και άλλον ευρωπαϊκό αγώνα φέτος. Στον επόμενο γύρο εφόσον περάσει ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορεί να αγωνιστεί στο ΟΑΚΑ και έτσι είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους φιλάθλους να παρακολουθήσουν τους πρωταθλητές σε ένα μεγάλο γήπεδο χωρίς τον περιορισμό των φιλάθλων, όπως για παράδειγμα γίνεται στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Για το λόγο αυτό, όλο το ανδρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού έχει καλέσει τον κόσμο να παρευρεθεί στο ΟΑΚΑ.