Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα ενόψει των τελικών, επικρατώντας με άνεση του Μίλωνα με 3-0 σετ στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Volley League.

Χωρίς ν’ αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα, ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη νίκη με 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-21) στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Volley League.

Στο πρώτο σετ οι Νεοσμυρνιώτες ξεκίνησαν με προβάδισμα (0-4), αλλά ο Ολυμπιακός ανέτρεψε άμεσα το σκορ (7-6). Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν διαφορά δύο πόντων (12-10), αλλά ο Μίλων ανέτρεψε το σκορ παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων (12-15). Στην τελική ευθεία οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ (19-21), αλλά με σερί 5-0 βρέθηκαν με πέντε set balls (24-21). Το 1-0 στα σετ ήρθε με σκορ 25-22 για τον Ολυμπιακό.

Το δεύτερο σετ ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και ν’ αλλάζουν προβάδισμα. Στα μέσα του σετ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (16-16), με τους γηπεδούχους να παίρνουν απόσταση πέντε πόντων στη συνέχεια (23-18). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ελάχιστο (23-22), αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τους πόντους που χρειαζόταν για να διπλασιάσει τα σετ του με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς προβάδισμα (9-7). Μάλιστα, διαχειρίστηκαν μία διαφορά δύο πόντων, την οποία ανέβαζαν κάποιες φορές sto +3 (19-16). O Ολυμπιακός βρέθηκε με τέσσερα set balls (24-20) για να κλείσουν στη συνέχεια το σετ με 25-21 για το τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-21