Ο Ολυμπιακός έκανε ένα ακόμη βήμα προς την πρόκριση στον τελικό της Volley League και με το εμφατικό 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-17) επικράτησε του Μίλωνα στον τρίτο ημιτελικό της σειράς στον Ρέντη.

Η τρίτη αναμέτρηση μεταξύ του Ολυμπιακού και του Μίλωνα στη σειρά των ημιτελικών της Volley League έφερε τους ερυθρολεύκους ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση στον τελικό, καθώς πήραν τη νίκη στο γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, στον Ρέντη, με 3-1 σετ (25-18, 25-19, 20-25,25-17).

Ο Ολυμπιακός έδωσε απάντηση και μετά την ήττα με 3-0 από το Μίλωνα και τους 14 άσσους που δέχτηκε στο δεύτερο παιχνίδι έβγαλε αντίδραση κι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ομάδας της Νέας Σμύρνης.

Από την αρχή οι Πειραιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ, ο Μίλωνας μείωσε σε 12-11, αλλά τους χάλασαν τον ρυθμό και με δύο άσους, ένα μπλοκ κι ένα πλασέ του Ιντάλγκο διεύρυναν τη διαφορά για το 16-11.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-17, ο Ιντάλγκο έχασε το σερβίς του, με τον Μίλωνα να μειώνει σε 24-18, αλλά στο δεύτερο set ball οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το σετ στα 25-18.

Το ίδιο δυναμικά μπήκε και στο δεύτερο σετ, έχοντας και double score με 8-4. Οι ερυθρόλευκοι καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ είχε το προβάδισμα κι έφτασε άνετα στην κατάκτησή του με 24-19.

Το τρίτο σετ ήταν ισορροπημένο και για πρώτη φορά στο παιχνίδι ο Μίλωνας οδηγούσε το ματς, με τους ερυθρολεύκους να ακολουθούν, ενώ πέρασαν μπροστά με 11-10.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να περάσει ξανά μπροστά και με 20-25 μείωσαν σε 2-1 σετ κι έμειναν ζωντανοί στο ματς. Η ομάδα του Καστελάνι τελείωσε αυτό που άρχισε στο τέταρτο σετ, κάνοντας το 3-1.