Πολύ καλύτερος, αποφασιστικός και με περισσότερες λύσεις ο Ολυμπιακός πήρε τρίποντο πρωτιάς με 3-1 σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό που κατέβηκε με δυο ξένους στην 6αδα, είχε προβληματική εικόνα και παραδόθηκε χωρίς μάχη.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο ντέρμπι «αιωνίων» και πήρε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ (25-21, 31-33, 25-22, 25-), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League, έχοντας το πλεονέκτημα όσον αφορά την κορυφή στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα πιέζοντας από το σερβίς την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (8-4), όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-0 έφεραν το σετ στα ίσα. Ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά τις επιθετικές λύσεις και ξέφυγαν στους πέντε πόντους (13-8), με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει ξανά (14-14) αλλά και να βλέπει για ακόμη μία φορά τους γηπεδούχους να παίρνουν απόσταση (19-15). Μέχρι το τέλος του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους ανοίγοντας το σκορ στα σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός έχοντας το μομέντουμ βρέθηκε στο +3 (10-7), όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού έφεραν το σετ στα ίσα (11-11). Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο, με τους «αιώνιους» να εναλλάσσονται το προβάδισμα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σετ να οδηγηθεί στην παράταση, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το 2-0 σερί. Με το σκορ στο 31-31, ο Ερνάντες έβαλε σε θέση set ball τον Παναθηναϊκό με τον Βουλκίδη να κλείνει το σετ με άσο (31-33) για το 1-1 στα σετ.

Για ακόμη ένα σετ, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα και πήραν το προβάδισμα (10-6). Οι παίκτες του κόουτς Καστελάνι δεν έχασαν τη διαφορά, την οποία διεύρυναν στους επτά στην τελική ευθεία (20-13). Ο Παναθηναϊκός, αν και πλησίασε στους τρεις (23-20) είδε τον Ολυμπιακό να διατηρεί τη διαφορά και με 25-22 να κάνει το 2-1 στα σετ.

Παρόμοια εικόνα με το τρίτο σετ είχε και το τέταρτο. Οι «ερυθρόλευκοι» ένα σετ μακριά από τη νίκη και με την ψυχολογία με το μέρος τους βρήκαν από πολύ νωρίς διαφορά ασφαλείας (14-6). Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, στα τέλη του σετ είχαν να διαχειριστούν ένα προβάδισμα έξι πόντων (22-16). Ο Παναθηναϊκός μείωσε, αρχικά, ωστόσο ο Ολυμπιακός με έξι set ball κατάφεραν να κλείσουν το σετ με 25-20 για τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-21, 31-33, 25-22, 25-20