Ο Ανδρεόπουλος έκανε ροτέισον, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί του Φίλιππου (3-1 σετ) και να πάει στο +3 από τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε από τα μισά του δεύτερου σετ με αρκετούς παίκτες που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής μέχρι σήμερα. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο 19χρονος διαγώνιος Άγγελος Μάρκου που «μπήκε στα παπούτσια» του Ντεν Ντρις. Χρόνο συμμετοχής πήγαν ακόμη και οι Συναδινός, Σεμεμέτης και Ρουσόπουλος.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τους 27 βαθμούς και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Το τριφύλλι ξέφυγε με 3 βαθμούς από τον Ολυμπιακό που ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Φοίνικα Σύρου την Παρασκευή.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός έχει επικίνδυνη έξοδο στη Σύρο απέναντι στον ανεβασμένο Φοίνικα. Η ενδέκατη είναι η αγωνιστική των ντέρμπι αφού ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί τον Ολυμπιακό.

Ο Φίλιππος είχε βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με το ματς απέναντι στον Ολυμπιακό. Η ομάδα της Βέροιας είχε ισχυρό μπλοκ, κατάφερε να πάρει σετ εκμεταλλευόμενη το rotation του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ωστόσο η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα του Τάκη Χριστοφορίδη έμεινε στους 3 βαθμούς και την έβδομη θέση. Την επόμενη αγωνιστική μάλιστα δινει ντέρμπι παραμονής με αντίπαλο τον ΟΦΗ στη Βέροια.

Σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με το δίδυμο Ράπτη – Ανδρεόπουλου στα άκρα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με τον Φίλιππο να φαίνεται ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Με επίθεση του Ντεν Ντρις και μπλοκ του Στάλεκαρ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 11-8 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο με μπλοκ του Σονάρι.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν ξανά με 17-13 με επίθεση του Ανδρεόπουλου και μπλοκ του Ρανγκέλ. Με μπλοκ του Σονάρι ο Φίλιππος μείωσε και πάλι στον πόντο αλλά μία λάθος επίθεση του Στουντζίνσκι και δύο σερί μπλοκ από Ράπτη και Στάλεκαρ έφεραν την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο 22-17 σε μία περιστροφή όπου σέρβιρε ο νεαρός διαγώνιος Μάρκου. Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε συνθήκες σετ μπολ με τον Στάλεκαρ και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20 με επίθεση του Ντεν Ντρις.

Με άσο του Μάρκου και λάθος του Στουντζίνσκι στην επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-2 στο τρίτο σετ με τον Φίλιππο να ισοφαρίζει με δύο σερί μπλοκ του Μπέριο. Με άσο του Ράπτη το τριφύλλι βρέθηκε στο 7-5 και το 12-8 με μπλοκ του Ρανγκέλ.

Με άσο του Ράπτη και μπλοκ του Στάλεκαρ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 19-11 με τον Έλληνα προπονητή να δίνει χρόνο συμμετοχής και στον νεαρό πασαδόρο Ρουσόπουλο αντί του Γιάκομπσεν. Ο Μάρκου «έγραψε» το 21-13 με τον Σερεμέτη να μπαίνει στο ματς αντί του Ράπτη και ο Συναδινός αντί του Γκαρά. Με δύο σερί άσους του Γραμμενούδη ο Φίλιππος μείωσε σε 22-17 με τους γηπεδούχους να κλείνουν το σετ με τον Μάρκου.

Με τους νεαρούς Ρουσόπουλο, Μάρκου και Συναδινό να συνεχίζουν στη βασική επτάδα ο Φίλιππος είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με επίθεση του Στουντζίνσκι ο Φίλιππος έφτασε στο 8-11. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο με τον Πρωτοψάλτη αλλά τα καλά σερβίς του Στεφανίδη έφεραν τους φιλοξενούμενους στο 12-18 με μπλοκ του Σονάρι.

Το τριφύλλι με μπλοκ του Στάλεκαρ μείωσε σε 16-20 με τον Φίλιππο να παίρνει πάλι διαφορά έξι πόντων (16-22) με τον Στουντζίνσκι. Με τον Ράπτη στη γραμμή του σερβίς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 19-22 με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο τετραπλό σετ μπολ μετά από λάθος του Στάλεκαρ με την ομάδα της Βέροιας να κλείνει το σετ με τον Βαρβετσιώτη.

Στο τέταρτο σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος συνέχισε να εμπιστεύεται τους νεαρούς Μάρκου, Συναδινό και Ρουσόπουλο. Ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς προβάδισμα στο τέταρτο σετ. Με πέρασμα του Ρουσόπουλου και επίθεση του Πρωτοψάλτη το τριφύλλι έφτασε στο 8-4 με τον Φίλιππο να ισοφαρίζει σε 9-9 με όπλο το μπλοκ του και να προσπερνά με 9-10 με τον Στουντζίνσκι.

Το τριφύλλι πήρε εκ νέου το προβάδισμα μετά από λάθος του Σονάρι. Με μπλοκ του Στάλεκαρ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 15-13 και το 16-13 μετά από λάθος του Στουντζίνσκι. Με μπλοκ άουτ του Στεφανίδη ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 16-16 με τον Γιάκομπσεν να έχει εισέλθει στο ματς αντί του Ρουσόπουλου. Μετά το λάθος σερβίς του Σονάρι ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με τον νεαρό Μάρκου να δίνει τη θέση του στον Ντεν Ντρις.

Με μπλοκ του Ρανγκέλ το τριφύλλι έφτασε στο 19-17 και το 21-18 με τον Ντεν Ντρις. Με το μπλοκ να κάνει ξανά τη διαφορά το τριφύλλι πάτησε γκάζι στο φινάλε του σετ και πήρε τη νίκη.

Τα σετ 3-1 (25-20, 25-17, 21-25, 25-19)