Ο Παναθηναϊκός ήθελε δύο σετ απέναντι Φοίνικα αλλά τελικά έπεσε αμαχητί (3-0) και αποκλείστηκε από το Λιγκ Καπ.

Ο Φοίνικας Σύρου στηριζόμενος στην τριάδα Στερν – Πρωτοψάλτη και Ράιτς χτύπησε από την γραμμή του σερβίς και πήρε τη νίκη στέλνοντας μήνυμα εν όψει της νέας σεζόν που ξεκινά σε λίγες μέρες. Η ομάδα της Σύρου με 5 βαθμούς τερμάτισε στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου και έκλεισε θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το τριφύλλι που αγωνίστηκε χωρίς τον Στεφάνου σε ακόμη ένα ματς ενώ ο Ανδρεόπουλος αγωνίστηκε πολύ λίγο αφού υπηρετεί στην στρατιωτική του θητεία. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερα, προηγήθηκε με 23-20 στο δεύτερο σετ αλλά το απώλεσε με αποτέλεσμα να καταρρεύσει στο τρίτο.

Οι πράσινοι μένουν εκτός ημιτελικών πληρώνοντας ουσιαστικά το χαμένο σετ απέναντι στον Μίλωνα στο ματς της Παρασκευής. Πλέον οι παίκτες του Ανδρεόπουλου στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ηρακλή.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Γιάκομπσεν στην πάσα, Ράπτη στη διαγώνιο, Τσάτσιτς – Μούχλια στα άκρα, Πελεκούδα – Ρανγκέλ στο κέντρο και τον Συναδινό στη θέση του λίμπερο. Ο Φοίνικας ξεκίνησε με τους Ράτκε στην πάσα, Ράιτς στη διαγώνιο, Πρωτοψάλτη – Στερν στα άκρα, Παπαγγελόπουλο – Μπράουν στο κέντρο με τον Καρασαββίδη σε θέση λίμπερο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκα δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 4-1 μετά από λάθος επίθεση του Στερν. Οι δύο ομάδες έχαναν αρκετά σερβίς στην αρχή του ματς, λογικό αν αναλογιστει κανείς ότι η χρονιά μόλις ξεκίνησε. Με άσο του Ράπτη ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-9 με τον Γιάννη Ορφανό να καλεί τάιμ άουτ.

Σε εκείνο το σημείο η υποδοχή των πρασίνων αντιμετώπισε προβλήματα και με δύο σερί άσους του Μπράουν οι Συριανοί ισοφάρισαν σε 13-13. Ο Καναδός συνέχισε το… βιολί τους μετά το τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Σύρου να ξεφύγει με δύο πόντους.

Ο Φοίνικας συνέχισε να έχει καλό σερβίς και με τον Ράτκε στην γραμμή προσπέρασε για το 14-18 μετά από λάθος επίθεση του Ρανγκέλ. Οι Συριανοί βρήκαν άσο με τον Ράιτς για το 17-22 και κατέκτησαν τελικά το πρώτο σετ με 19-25 με τον Στερν.

Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να χτυπήσει από την γραμμή του σερβίς στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με λάθος του Μουρίλο οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο πόντους για το 6-4 με τον Ράπτη να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους τέσσερις πόντους με τους παίκτες του Φοίνικα να μειώνουν στο 11-9 μετά από λάθος του Τσάτσιτς.

Ο Μαυροβούνιος ακραίος επανέφερε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους αλλά ο Στερν με μπλοκ άουτ μείωσε σε 13-12 με τους Συριανούς να ισοφαρίζουν σε 13-13 με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Τσάτσιτς. Σε αυτό το χρονικό διάστημα ο Ράιτς έκανε τεράστια ζημιά στην υποδοχή του Παναθηναϊκού δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Σύρου να χτίσει σερί.

Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα και άσο του Τσάτσιτς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε και πάλι στο +2 με τον Ράπτη να διαμορφώνει το 19-16 στην τελική ευθεία του σετ. Με μπλοκ του Μπράουν ο Φοίνικας μείωσε σε 21-20 με τον Ράπτη να «ξεκολλάει» τον Παναθηναϊκό και τον Τσάτσιτς να διαμορφώνει το 23-20 με τον Φοίνικα να μειώνει ξανά στον πόντο (23-22) μετά από λάθος του Μαυροβούνιου ακραίου.

Ένας άστοχος πρώτος χρόνος του Πελεκούδα έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα να ισοφαρίσει σε 23-23 με το χαμένο σερβίς του Ράιτς να δίνει το σετ μπολ (24-23) στον Παναθηναϊκό. Ο Τσάτσιτς έχασε με τη σειρά του το σερβίς δίνοντας… παράταση στο σετ με τον Φοίνικα με μπλοκ του Κωστόπουλου και πρώτο χρόνο του Μπράουν να κατακτά το σετ.

Σε αντίθεση με τα πρώτα δύο σετ, ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο τρίτο και με Στερν, Πρωτοψάλτη, προηγήθηκε με 4-8 στο ξεκίνημα. Ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να κάνει λάθη την στιγμή που οι Συριανοί έβρισκαν πόντους τόσο από τα άκρα όσο και από τον Ράιτς. Κάπως έτσι οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 7-14 με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Με χαμένη επίθεση του Ανδρεόπουλου ο Φοίνικας έφτασε στο +9 για το 8-17 με τον Παπαγγελόπουλο με άσο να φτάνει τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε τελείως άδειος από ενέργεια, την στιγμή που οι νησιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο τάραφλεξ. Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν βρήκαν αντίδραση και οι Συριανοί πήραν τη νίκη – πρόκριση.

Τα σετ 0-3 (19-25, 24-26, 12-25)