Ο Φοίνικας Σύρου πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα του «λαβωμένου» ΠΑΟΚ, κέρδισε με «καθαρό» 3-0, ανέβηκε στη 2η θέση και έβγαλε τον Δικέφαλο ουσιαστικά νοκ άουτ από τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Σύρου συνέχισε την ανοδική της πορεία στη Β’ φάση του πρωταθλήματος και πανηγύρισε μια σημαντική νίκη επί του ΠΑΟΚ με 0-3 σετ, και με το κομβικό διπλό που πέτυχε στο PAOK Sports Arena κάλυψε το χαμένο έδαφος της βαθμολογίας, έχοντας συγκάτοικο τον Ολυμπιακό (17 βαθμούς).

Ο ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον Αρτούρ Ούντρις, έχοντας στη θέση του διαγώνιου τον Αλέξανδρο Μπούτο έως τα μέσα του δεύτερου σετ, δεν μπόρεσε να καλύψει το κενό του Λευκορώσου και με τους Φράγκος και Μιχάλοβιτς να δημιουργούν συνεχώς προβλήματα, ο Συριανοί έφυγαν με τη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με ένα σερί 3-0 ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα από νωρίς στο 1ο σετ (6-4). Με διαδοχικά άστοχα σερβίς, η διαφορά του Δικεφάλου αυξήθηκε, επιτρέποντας τον Μπούτο με άσσο να τη φτάσει στους +3 (14-11). Με Φράγκο και Κόστα ο Φοίνικας επέστρεψε στη διεκδίκηση του σετ (19-18), για να ισοφαρίσει σε κομβικό σημείο (22-22), με τους «πειρατές» να πραγματοποιούν σπουδαία επιστροφή στο σετ, το οποίο και κατέκτησαν με 23-25.

Στο 2ο σετ οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ξεκάθαρο προβάδισμα για πρώτη φορά με άσσο του Μπούτου (11-9). Εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Δικεφάλου και με τους Τζούριτς-Φράγκο ο Φοίνικας πέρασε μπροστά, με τον άσσο του Ιερεθουέλο να φτάνει τη διαφορά στους +4 (13-17). Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη που αγωνιζόταν χωρίς διαγώνιο, καθώς ο Μπούτος βγήκ εκτός, έμοιαζε αποσταθεροποιημένη, την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι με πολυφωνία στη επίθεση και τον Φράγκο φανερά ανεβασμένο έκαναν το 21-25 και το 0-2.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο 3ο σετ καθώς οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να πάρουν την διαφορά (5-8). Η αντίδραση βγήκε από τον ΠΑΟΚ με τον Μπράουν να ηγείται στο φιλέ και τον Δικέφαλο να κάνει την ανατροπή (16-14). Σ’ ένα τρίτο σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Δικέφαλος… πλήρωσε την απουσία του Ούντρις, και έτσι έχασε και το τρίτο σετ με 22-25, 0-3.