Με νίκη έκλεισε τις φετινές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του Μίλωνα στο PAOK Sports Arena με 3-1 για τη δέκατη αγωνιστική της Volley League.

Σε ένα παιχνίδι όπου ο Μίλωνας έβαλε τα… δύσκολα στον Δικέφαλο, ανοίγοντας μάλιστα και το σκορ με 0-1, οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν και επικράτησαν με 3-1. Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν αύριο (29/4) στον δεύτερο ημιτελικό του League Cup.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Ουόλς να «επιστρατεύει» τον Ούντρις πήρε ένα προβάδισμα με 8-5 και 15-12 κάνοντας μία καλή αρχή στο παιχνίδι. Εκεί, ήταν και το κομβικό σημείο του σετ, με τον Μίλωνα να κάνει ένα εκπληκτικό 0-5 σερί και να προσπερνά με 15-17, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος και έκανε το 0-1 στα σετ με 22-25, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Καισλασάλο αλλά και τον πασαδόρο Ούρτσεβιτς που μοίρασε πολύ καλά το παιχνίδι.

Παράλληλα, κάτι που βοήθησε πολύ στην ανατροπή της ομάδας του Σάκη Ψάρρα ήταν τα σερβίς του Χανδρινού που έκαναν… ζημιά στην υποδοχή του ΠΑΟΚ.

Ανάλογη ήταν η διακύμανση και του δεύτερου σετ, με τον Δικέφαλο να προηγείται με 10-7, αλλά την φιλοξενούμενη ομάδα να επιστρέφει και να ισοφαρίζει στους 10. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έκανε 9-4 επί μέρους, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά με 19-14 και παρά το γεγονός ότι ο Μίλωνας μείωσε ακόμη και στον πόντο (22-21), οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-21.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μπήκε με το… πόδι στο γκάζι, με αποτέλεσμα να πάρει μεγάλο προβάδισμα με 6-1 και 17-10, παίρνοντας βοήθειες επιθετικά και από τον Τακουρίδη μαζί με τον Τζιουμάκα οι οποίοι μπήκαν περισσότερο στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προσπάθησε και έκλεισε κάπως την διαφορά (21-18), αλλά ο Δικέφαλος απάντησε με 4-0 σερί και έκανε το 2-1 με 25-18.

Στο τέταρτο σετ ο Μίλωνας έκανε καλύτερη εκκίνηση και προηγήθηκε με 8-10, αλλά η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 14-13 με τον Ούντρις να «πυροβολεί» συνεχώς από το τρίμετρο. Οι «μονομάχοι» συνέχισαν να είναι πολύ κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα κομβικό +2 στο 23-21 και να «καθαρίζει» το τρίποντο με 25-22 και 3-1.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 25-18, 25-22