Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό στη Θεσσαλονίκη, ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και ο Ολυμπιακός κατέκτησε την κορυφή της κανονικής διάρκειας, κερδίζοντας το πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος.

Μετά τον Άρη, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ επικράτησαν και του Παναθηναϊκού, με 3-1 σετ στη Μίκρα ανατρέποντας τα δεδομένα στη βαθμολογία και μπαίνοντας με… υποσχέσεις στα πλέι οφ!

Τρίποντο ψυχολογία πανηγύρισε ο Δικέφαλος κόντρα στις «πράσινες», βάζοντας… φρένο στην ομάδα του Οικονόμου και ανοίγοντας τον δρόμο της κορυφής για τον Ολυμπιακό (σ.σ. 69 βαθμούς, υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία).

Έχοντας «κλειδώσει» από τη νίκη επί του Άρη την 3η θέση (63 βαθμούς), τα κορίτσια του Μάρκο Φενόλιο ήθελαν να τεστάρουν τις δυνάμεις τους στο ντέρμπι με τις «πράσινες», την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενες αποσκοπούσαν στην κατάκτηση τουλάχιστον δύο σετ προκειμένου να παραμείνουν στην 1η θέση.

Εκτός τόπου και χρόνου οι «πράσινες» από τον πρώτο ως τον τελευταίο πόντο του αγώνα, έμοιαζαν να συνεχίζουν στον δρόμο που βρίσκονται εδώ και καιρό με συνεχόμενες κακές εμφανίσεις που τελικά τους κόστισαν την απώλεια του αβαντάζ έδρας παρότι ήταν μπροστά με 7 πόντους διαφορά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Για τον Παναθηναϊκό ξεκίνησαν οι: Χατζηευστρατιάδου, Κρος, Στεπανένκο, Γκρόθες, Παπαφωτίου, Χαντάβα και λίμπερο η Ρόγκα

Για τον ΠΑΟΚ οι: Μερτέκη, Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Κογιάρ, Φιντόν, Ντα Γιονγκ και λίμπερο η Ξανθοπούλου

Με τη Λι Ντα Γιονγκ στη γραμμή του σερβίς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με επιθέσεις των Πολυνοπούλου και Κογιάρ (5-3). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με την Χατζηευστρατιάδου, ωστόσο η Ισπανίδα διαγώνιος τον γηπεδούχων συνέχισε με συνέπεια επιθετικά, αυξάνοντας τη διαφορά στους +4 (15-11). Τα κορίτσια του Μάρκο Φενόλιο με όπλο τους το μπλοκ άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη ψαλίδα και εκμεταλλευόμενες την κακή εικόνα του Παναθηναϊκό σε άμυνα και υποδοχή, κατέκτησαν το 1ο σετ με 25-17.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο 2ο σετ, με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να βρει τα πατήματα του εν αντιθέσει με τον ΠΑΟΚ που μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι (8-6). Η Χατζηευστρατιάδου κρατούσε την ομάδα της στη διεκδίκηση του σετ, ωστόσο η Ντα Γιονγκ μοίραζε ωραία το παιχνίδι και συνείσφερε και η ίδια επιθετικά, (13-11). Αυτό ήταν και το σημείο που η Χαντάβα με τη συμβολή της στο φιλέ, βοήθησε τις πράσινες να επιστρέψουν στο σετ σε κομβικό σημείο (23-21), ωστόσο ο Δικέφαλος με ψυχραιμία έφτασε στο 2-0 (25-22).

Ο Παναθηναϊκός συγκεντρώθηκε στο 3ο σετ και με την Χαντάβα να παίρνει την ομάδα της από το χέρι πήρε κεφάλι στο σκορ (3-7). Με ένα εντυπωσιακό σερί και την Κογιάρ να συνεχίζει τα… δικά της, ο ΠΑΟΚ έφερε το σετ στα μέτρα του (8-8), όμως με τις Χατζηευστρατιάδου και Παπαφωτίου από τη γραμμή του σερβίς, οι «πράσινες» απέδειξαν πως έχουν ακόμα σφυγμό (10-17). Η Χαντάβα έδωσε συνέχεια στην καλή της εμφάνιση αυξάνοντας τη διαφορά των πρασίνων (22-16), οι οποίες έκαναν το 2-1 βάζοντας βάσεις ανατροπής (20-25).

Στο 4ο κρίθηκε η πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, καθώς σε περίπτωση που το κέρδιζε ο ΠΑΟΚ έβγαζε πρώτο τον Ολυμπιακό, ενώ με την κατάκτηση του από τον Παναθηναϊκό, η ομάδα του Οικονόμου εξασφάλιζε την πρωτιά της regular season.

Οι «ασπρόμαυρες» ξεκίνησαν δυναμικά (4-1), με την Χατζηευσταρτιάδου να συνεχίζει να δίνει λύσεις στην ομάδα της (11-9), κρατώντας την κοντά στο σκορ. Η Χαντάβα εξακολουθούσε να είναι η πιο αξιόπιστη επιθετικά ισοφαρίζοντας για τον Παναθηναϊκό (15-15), με το σετ έπειτα να εξελίσσεται σε… θρίλερ και τις πράσινες να περνάνε μπροστά με 3-0 σερί (19-20). Με σωστές αποφάσεις όμως και με… ισπανική υπογραφή, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 25-21 και 3-1 σετ, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στην 1η θέση της βαθμολογίας.