Ο ΠΑΟΚ ετοιμάζεται να υποδεχθεί την Θέτιδα Βούλας για το πρώτο παιχνίδι για την προκριματική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας την Τετάρτη (30/3).

Στην τελική ευθεία της προετοιμασίας του βρίσκεται το τμήμα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ ενόψει του πρώτου αγώνα της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου, απέναντι στην Θέτιδα Βούλας. Το πρόγραμμα των προπονήσεων κινείται περισσότερο στο τακτικό κομμάτι, με τον Τάκη Φλώρο και το τεχνικό τιμ να δίνει έμφαση στο side-out και στο σέρβις υποδοχή. Παράλληλα, η τακτική ανάλυση προσαρμόζεται στις ανάγκες του αντιπάλου, με την βίντεο-ανάλυση να είναι αναπόσπαστο κομμάτι της προετοιμασίας. Στο ιατρικό δελτίο, η Άννα Καλαντάτζε αντιμετωπίζει ένα μικρό πρόβλημα στο γαστροκνήμιο και προπονείται ατομικά. Τα παιχνίδια με τη Θέτιδα είναι διπλά (το επόμενο έχει οριστεί για τις 3/4 στο «Γ.Γεννηματάς»).

Τετάρτη (31/03)

17.00 ΠΑΟΚ – ΑΣΠ Θέτις (ΕΓ Μίκρας)

Διαιτητές: Σταυριανίδης Θεοφ.-Τσιούλα Μαρία

Στην επόμενη φάση (Προημιτελικά) προκρίνεται η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες, ενώ στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο Κεφ. Ε άρθρο 19 περ. 1β του Γενικού Κανονισμού Οργάνωσης και Διεξαγωγής Πρωταθλημάτων (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους με ελάχιστο προβάδισμα δύο (2) πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ.