Στους «32» του Challenge Cup προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός, αφού νίκησε και στην Ελβετία την Πφέφινγκεν με 3-2.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού, όντας αρκετά εφησυχασμένη από το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (νίκη με 3-0 σετ), είχε μέτρια έως κακή απόδοση κόντρα στην Πφέφινγκεν, ωστόσο πήρε τα σετ που χρειαζόταν για την πρόκριση στην φάση των “32” του CEV Challenge Cup και τη νίκη στη συνέχεια μετά από αγώνα πέντε σετ.

Οι «πράσινες» δεν ξεκίνησαν καλά στο πρώτο σετ, με τις γηπεδούχες να το εκμεταλλεύονται με το καλύτερο τρόπο, παίρνοντας κεφάλι στο προβάδισμα (6-4). Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, ανατρέποντας το σκορ (7-9), όμως και πάλι η Πφέφινγκεν βρέθηκαν σε θέση οδηγού με τρεις πόντους διαφορά (21-18), όντας κοντά στην κατάκτηση του σετ. Το τριφύλλι ανέτρεψε ξανά το σκορ, όντας τρεις φορές σε θέση set ball, όμως η Πφέφινγκεν αρχικά ισοφάρισε και στη συνέχεια έκανε το απαραίτητο σερί για να πάρει το πρώτο σετ με σκορ 31-29.

Τα επόμενα δύο σετ είχαν έντονο το πράσινο χρώμα! Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς έπαιξε κατά διαστήματα καλό βόλεϊ και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, τέσσερις πόντους για το τέλος του σετ (21-20), βρέθηκε πρώτη σε set ball (23-24) για να ισοφαρίσει στα σετ με σκορ 25-23.

Η ισοφάριση ανέβασε την ψυχολογία των «πράσινων», οι οποίες δεν άφησαν κανένα περιθώρια ελπίδας στην ομάδα από την Ελβετία και με το ευρύ 25-15 κατέκτησαν το δεύτερο σετ, το οποίο «κλείδωσε» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα σετ: 31-29, 23-25, 15-25, 25-23, 13-15