Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 63-67 πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Σλάβια Μπίστριτσα για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup Γυναικών.

Οι «πράσινες» στο δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι τους για τη διοργάνωση είχαν καλή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και όντας ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία, όπου η Σλάβια προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, μπόρεσαν να φύγουν με το διπλό και να κάνουν το 2/2 στο EuroCup.

Κορυφαίες για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ήταν οι Τζάζμιν Τζόουνς (22π., 4ρ., 4ασ.) και Αντριάνα Τσβιτκοβιτς (14π., 8ρ., και 2 ασ.).

Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τις Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου, Τζόουνς, Τσβιτκοβιτς και Ρέιντζ, ενώ οι πρώτες πέντε για την Σλάβια Μπίστριτσα ήταν οι Μπούρα, Χολίκοβα, Μαρτίσκοβα, Μούγιοβιτς και Σιμονοβίκοβα.

Τρέχοντας ένα σερί 0-7 στα πρώτα δυόμισι λεπτά οι «πράσινες» έδειξαν από πολύ νωρίς τις ορέξεις τους. Το +7 για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη διατηρήθηκε και στη συνέχεια (4-11 στο 5’), καθώς η Τζόουνς άρχισε να… ζεσταίνεται, διαβάζοντας σωστά την άμυνα της Σλάβια. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους και σερί 7-0 έφεραν το ματς στα ίσια (11-11 στο 6’), εξασφαλίζοντας εύκολα το ριμπάουντ και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό. Το τάιμ άουτ της Καπογιάννη ηρέμισε τις «πράσινες» που διατήρησαν μικρό προβάδισμα στην εξέλιξη της πρώτης περιόδου (13-17 στο 8’), που είχε πλέον περάσει το τελευταίο δίλεπτο. Το ροτέισιον από την Ελληνίδα τεχνικό ανέβασε το επίπεδο ενέργειας του Παναθηναϊκού, που κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο όντας στο +8 (13-21), τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

Οι άμυνες και η αστοχία κυριάρχησαν στην αρχή της δεύτερης περιόδου εκεί όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +10 (13-23 στο 13’). Η Σλάβια είχε απάντηση και με κορυφαία την Μαρτίσκοβα μείωσε σε 20-24 στο 15’ για να ακολουθήσει το πρώτο τρίποντο της Σταμολάμπρου στο ματς και ένα καλάθι της Τζόουνς, στέλνοντας εκ νέου τις «πράσινες» στο +9 (20-29), 4’:27’’ πριν το ημίχρονο. Τσίβτκοβιτς και Τζόουνς ήταν on fire, δίνοντας συνέχεια στο σερί του Παναθηναϊκού, ο οποίος εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (20-36 στο 17’), αλλά η Σλάβια κατέβασε τη διαφορά στο -11 (25-36) και θορυβημένη η Ελένη Καπογιάννη πήρε τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες στις παίκτριες της 1’:13’’ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας στο +11 (27-38), έχοντας κάνει τη μισή δουλειά για να φύγει με τη νίκη από τη Σλοβακία.

Η Σλάβια μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, κατεβάζοντας τη διαφορά στο -4 (37-41 στο 24’), αφού ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει επιθετικά, μην έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας. Παρά την αντεπίθεση των κοριτσιών της Σλάβια, οι «πράσινες» μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να το αυξήσουν εκ νέου στο +8 (40-48 στο 26’), τρέχοντας στον αιφνιδιασμό με την Ρέιντζ. Ο τεχνικός των γηπεδούχων κάλεσε τάιμ άουτ και το +8 του Παναθηναϊκού έγινε +3 (45-48), αφού η Μαρτίσκοβα είχε πάρει και πάλι το όπλο της. Η ολική επιστροφή στης Σλάβια στο ματς ολοκληρώθηκε πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, μιας και οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (50-50), αλλά με βολές της Τζόουνς 1,4 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός διατήρησε ισχνό προβάδισμα με 50-52.

Όλα τα σενάρια ήταν ανοιχτά στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε αποφασισμένος στα πρώτα λεπτά και παίζοντας σκληρή άμυνα κράτησε άποντη την Σλάβια για περισσότερα από τρία λεπτά, αυξάνοντας η διαφορά του στο +7 (50-57 στο 34’). Η Σλάβια δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει και βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα πίσω από τα 6,75μ. μειώνοντας σε 57-60 και αναγκάζοντας την Καπογιάννη να πάρει τάιμ αουτ 4’:27’’ για το τέλος του αγώνα, που πήγαινε για θρίλερ. Με καλάθι και φάουλ της Μούγιοβιτς που κέρδισε στα πόδια την Σταμολάμπρου το ματς πήγε για μία ακόμα φορά στην ισοπαλία (60-60) τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Σταμολάμπρου πήρε το αίμα της πίσω και με τρομερό τρίποντο μετά από ντρίμπλα «έγραψε» το 62-65, την ώρα που στο χρονόμετρο απέμενε 1’:48’’. Το «τριφύλλι» στο χρόνο που απέμενε ήταν συνεπές στην άμυνα, η Σταμολάμπρου με τη σειρά της ήταν ψύχραιμη σε δύο βολές και εν τέλει ο παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 63-67.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 27-38, 50-52, 63-67