Ο Ολυμπιακός έκανε το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς στη Σιβηρία, πέτυχε 13 τρίποντα κι έφυγε με νίκη 85-70 και διαφορά +15 επί της Ενισέι που τον στέλνει σχεδόν από τώρα στους «16» του EuroCup καθώς έδωσε στη ρεβάνς διαδικαστικό χαρακτήρα.

O Ολυμπιακός μπήκε με ενέργεια στο παιχνίδι, με τις «ερυθρόλευκες» να βρίσκουν ρυθμό στη επίθεση από τα πρώτα λεπτά και να παίρνει το προβάδισμα από την εκκίνηση του παιχνιδιού και την Ενισέι να δυσκολεύεται να ακολουθήσει την ομάδα του Πειραιά. Το τέλος της περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 27-20, κάνοντας ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα στο Eurocup.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με τις Ρωσίδες να καταφέρνουν να σταματήσουν τον ξέφρενο επιθετικό ρυθμό των «ερυθρόλευκων», με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται και πάλι όμως υπέρ του Ολυμπιακού με 19-18 και την ομάδα του Πειραιά να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 38-46.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου οι «ερυθρόλευκες» έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (38-48) στο 21′, με τον Ολυμπιακό στο 24′ να φτάνει για πρώτη φορά στο ματς το +15 (40-55). Η Ενισέι όμως απάντησε άμεσα και με σερί 9-0 μείωσε τη διαφορά και διαμόρφωσε το 49-55 στο 27′, με τη ομάδα του Πειραιά χάρη στην εκπληκτική Πλουφ, που ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 25 πόντους να μπαίνει στην τελική ευθεία της αναμέτρησης προηγούμενη με 55-63.

Ο Ολυμπιακός μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένος και στη τελευταία περίοδο, με τις «ερυθρόλευκες» να καταφέρνουν στο 33′ να πάνε και πάλι τη διαφορά στο +14 (55-69), πριν στο 34′ φτάσουν ακόμα και στο +16 (55-71) για να ακολουθήσει στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου η… κατάρρευση της Ενισέι, με την ομάδα του Πειραιά να φτάνει στο 36′ στις παρυφές των 20 πόντων (55-74), με τις ρωσίδες να τα έχουν χαμένα με την απίστευτη ευστοχία του Ολυμπιακό έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Οι «ερυθρόλευκες» έβλεπαν το καλάθι της Ενισέι σαν… βαρέλι και στο 37′ προηγήθηκαν με 57-79, με το επιμέρους σκορ μέχρι εκείνη την στιγμή στην περίοδο να είναι 2-16 (!) υπέρ του Ολυμπιακού που έκανε… πάρτι. Η Ενισέι ωστόσο προσπάθησε στο τέλος να συμμαζέψει τη διαφορά, «έτρεξε» ένα σερί 11-2 και μείωσε σε 68-81 με 1:56 για τη λήξη της αναμέτρησης, με τις παίκτριες του Ζίμπαρτς να μην χάνουν τη συγκέντρωσή τους και να στέλνουν και πάλι το ματς στο +17 (68-85) στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, με το τελικό 70-85 να «σφραγίζει» μία πολύ μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 38-46, 55-63, 70-85