Ο Προμηθέας πληγώθηκε από τα πολλά ατομικά του λάθη και την αστοχία του και κάπως έτσι η Τρέντο με απίστευτο ποσοστό από τα 6.75, διέλυσε την ομάδα της Πάτρας και την υποχρέωσε στην δεύτερη της ήττα στη διοργάνωση του Eurocup με 78-51.

Βαριά ήττα γνώρισε ο Προμηθέας στην Ιταλία απέναντι στην Τρέντο (78-51) , με τους Πατρινούς να έχουν ένα κακό δεύτερο ημίχρονο, ενώ η τρομερή αστοχία από τα 6.75, αλλά και τα πολλά λάθη σε συνδυασμό με τον «βομβαρδισμό» τριπόντων των γηπεδούχων, δεν τους άφησαν να διεκδικήσουν τη νίκη.

Η αναμέτρηση:

Ο Προμηθέας μπήκε με αυτοπεποίθηση στο γήπεδο και πολύ γρήγορα δημιούργησε μια διαφορά (4-12) στο πεντάλεπτο, έχοντας μπροστάρη τον Αγραβάνη. Η Τρέντο αντέδρασε και σταδιακά μείωσε το σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -3 (15-18). Οι Ιταλοί ήταν πολύ άστοχοι, έχοντας 6/17 σουτ εντός πεδιάς, ενώ η ομάδα της Πάτρας είχε 6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, αλλά και 5 λάθη.

Οι Πατρινοί έμειναν 3,5 λεπτά χωρίς πόντο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έχοντας πλέον 0/7 τρίποντα και οι Ιταλοί με σερί 7-0, που ήταν συνολικά 10-0 από το φινάλε της πρώτης, προηγήθηκαν 22-18. Κάπου εκεί «πήρε το όπλο του» ο Λούντζης, ο οποίος με επτά σερί πόντους, έβγαλε από το αδιέξοδο την ομάδα του, που ξαναπήρε το προβάδισμα (23-25). Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο έγιναν λάθη και βεβιασμένες προσπάθειες στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Τρέντο, η οποία πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με +7 (36-29).

Η Τρέντο συγκριτικά με τον Προμηθέα ήταν ιδιαίτερα εύστοχη (6/11) έξω από τη γραμμή των 6.75μ., αφού με τρίποντο στην πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου, έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (39-29). Η άμυνα των φιλοξενούμενων πήγε… περίπατο, αφού μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά δέχθηκαν 11 πόντους, με το σκορ να γίνεται 47-33. Οι Πατρινοί, ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, αφενός γιατί είχαν 2/20 τρίποντα, αφετέρου γιατί είχαν φτάσει τα 13 λάθη. Έτσι, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ιταλούς να έχουν φτάσει στο +16 (55-39).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, το παιχνίδι άρχισε να… ξεφεύγει, αφού η Τρέντο με σερί 9-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +25 (64-39). Παρά το τάιμ άουτ του Μάκη Γιατρά, δεν άλλαξε κάτι και η συνέχεια ήταν ίδια. Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας είχαν παραδοθεί στις ορέξεις των αντιπάλων τους, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 29 (76-47), με το τελικό σκορ να είναι 78-51.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51.