Το ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου στον Προμηθέα Πάτρας συνοδεύτηκε και με ευρωπαϊκή νίκη, καθώς επικράτησε, έστω και δύσκολα, της Μπούρσασπορ με 83-80 στην παράταση.

Χρειάστηκε να περάσουν τέσσερις αγωνιστικές για να γευτεί η ομάδα της Πάτρας την πρώτη της νίκη στο β’ Όμιλο του φετινού Eurocup. Παρότι στο φινάλε κινδύνευσε να τα «θαλασσώσει», μιας και δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει μία διαφορά 7 πόντων στα τελευταία 36″, ο Προμηθέας πήρε το ροζ φύλλο κόντρα στους Τούρκους () και ξεκίνησε με το δεξί την εποχή του Ηλία Ζούρου στην ομάδα (1-3).

Κορυφαίος για τον Προμηθέα, που μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζέραι Γκρανρτ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ (29 δείκτη αξιολόγησης), από 14 για τους Ρέι, Γιαννόπουλο και Ρογκαβόπουλο. Από πλευράς Μπούρσασπορ (2-2) ξεχώρισε ο Άλερικ Φρίμαν με 20 πόντους.

Στο κυνήγι από νωρίς

Η Μπούρσασπορ φρόντισε από νωρίς να πάρει τα ηνία του ματς και έχοντας τον Άλερικ Φρίμαν κύριο εκφραστή των επιθέσεών της βρέθηκε στο +3 (7-10 στο 3′). Με τον Ρογκαβόπουλο να μονοπωλεί στο σκοράρισμά για τον Προμηθέα (7 από τους πρώτους πόντους της ομάδας του) οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να κεφαλαιοποιήσουν το μικρό προβάδισμά τους (11-10) αλλά είδαν τους Τούρκους ξεφεύγουν με 7 πόντους διαφορά (12-19 στο 10′).

Λόγω της μεγάλης αστοχίας των γηπεδούχων (4/15 εντός πεδιάς και 1/6 τρίποντα) δεν άργησε να έρθει το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (14-24 με τρίποντο του Νίνταμ στο 12′). Μάλιστα, συνεχόμενους πόντους του Άντριους διαμορφώθηκε και το μέγιστο +14 (19-33 στο 15′). Δια χειρός Τζεράι Γκραντ ήρθε μία προσωρινή απάντηση των παικτών του Ζούρου (23-33 στο 17′), με την διαφορά πάντως να μένει στο «στρογγυλό» +10 με την κόρνα της ανάπαυλας (30-40 στο 20′).

Τετράλεπτο «φωτιά» και.. ντέρμπι!

Ανάλογη εικόνα με εκείνη του πρώτου ημιχρόνου είχαμε και στα πρώτα 6′ της β’ περιόδου. Κάθε απόπειρα του Προμηθέα να πλησιάσει κοντά στο σκορ είχε άμεση απάντηση από την Μπούρσασπορ (35-49 στο 25′), ωστόσο η ένα εντυπωσιακό 4λεπτο αρκούσε για να φέρει «τούμπα» το μομέντουμ. Αρχής γενομένης με τις συνεργασίες των Ρέι και Χαντ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -5 (48-53 στο 28′), ενώ το πρώτο εύστοχο περιφερειακό σουτ του Αγραβάνη έφερε την ομάδα του Ηλία Ζούρου στο -2 (51-53 μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη της περιόδου).

Χαμένη τριπλή ευκαιρία, «καθάρισε» στην παράταση

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους Αχαιούς. Με τρίποντο γκολ-φάουλ από τον Γιαννόπουλο η ελληνική ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ (60-57 στο 33′), με τον διεθνή σουτέρ με νέο τρίποντο να διαμορφώνει το 65-59 στο 35′. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +9 (68-59), ωστόσο η Μπούρσασπορ επέστρεψε. Εννιά αναπάντητοι πόντοι των Τούρκων με πρωταγωνιστή των Νίνταμ (7π.) έφεραν το ματς στα ίσια (68-68 στα 46″). Εκεί, ο Προμηθέας αλλά οι Αγραβάνης και Ρέι (2) δεν πέτυχαν καλάθι, με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί ο Προμηθέας ξεκαθάρισε στην αντίπαλό του ότι δεν είχε σκοπό να χάσει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του. Αν και… προσπάθησε. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου βρέθηκαν στο +7 στα τελευταία 36″ (80-73, αλλά ορισμένες λάθος επιλογές επέτρεψαν στην Μπούρσασπορ να έχει την μπάλα στα χέρια της στο 83-80. Η ανατροπή, πάντως, δεν ήρθε ποτέ, με τον Προμηθέα να κερδίζει και να… ανοίγει λογαριασμό.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 30-40, 51-53, 68-68, 83-80 (παρ.)