Παίζοντας αρκετά καλό μπάσκετ σε όλο το παιχνίδι, η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού δεν άφησε την παραμικρή πιθανότητα να αμφισβητηθεί η κυριαρχία της και δικαίως έφτασε σε μια εμφατική νίκη κόντρα στην αντίστοιχη του ΠΑΟΚ με σκορ 91-57.

Την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και κυριάρχησε απόλυτα, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 91-57.

Οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (20-14), ενώ η εξαιρετική τους παρουσία στη δεύτερη περίοδο (25-11 το επιμέρους) έφερε προβάδισμα 20 πόντων στην ανάπαυλα (45-25). Κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι, αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς. Η διαφορά μάλιστα εκτοξεύτηκε και έφτασε μέχρι τους 34 πόντους (91-57).

Εξαιρετική εμφάνιση από την Σαμάνθα Μακέι με 19 πόντους, ενώ από το «τριφύλλι» ξεχώρισαν επίσης οι Τσάστιτι Ριντ (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Ασπασία Καλαμπάκου (16 πόντοι, 7 ασίστ). Από τις ηττημένες, που έπεσαν στο 6-6, πάλεψαν οι Κωτούλα – Καρλάφτη, που είχαν από 16 πόντους.

Πρέπει να σημειωθεί πως η ατμόσφαιρα στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» ήταν… καυτή, με 1000 φίλους του Παναθηναϊκού να στηρίζουν τις «πράσινες» και να πανηγυρίζουν για το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 20-14, 45-25, 69-40, 91-57