Ο Παναθηναϊκός πήρε μια άνετη νίκη στο πολύ… παγωμένο κλειστό της Περιβόλας, επικρατώντας του Απόλλωνα με 87-55 – Κορυφαίος ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Στο 16-0 οι «πράσινοι».

Μία ακόμα νίκη προσέθεσε στο ενεργητικό του ο Παναθηναϊκός AKTOR ο οποίος επικράτησε του Απόλλωνα στην Πάτρα με 87-55. Οι «πράσινοι» διεύρυναν ακόμα περισσότερο το εντυπωσιακό αήττητο σερί τους, στη Stoiximan Basket League, φτάνοντας το 16-0, ενώ για ένα ακόμα ματς ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Ο Έλληνας παίκτης τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, ενώ 14 είχε ο Μήτογλου, 13 ο Ναν και 12 ο Χουάντσο Ερνάνγκομεθ. Από πλευράς ηττημένων πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράουν με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μπορεί τα ματς σαν τον αποψινό της Πάτρας να αντιμετωπίζονται από τους περισσότερους σαν… αγγαρεία, αλλά στον Παναθηναϊκό μόνο έτσι δεν το έβλεπαν. Οι «πράσινοι» με πρώτο και καλύτερο τον Ντίνο Μήτογλου επέβαλλαν τον ρυθμό τους και «έχτισαν» με το… καλησπέρα διαφορά ασφαλείας. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Έλληνας φόργουορντ ήταν εντυπωσιακός με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται αρχικά με 2-9, στο πεντάλεπτο με 7-16, ενώ με τρίποντο του Ναν, ένα λεπτό αργότερα το σκορ έγινε 9-19, με τον Αμερικάνο να κάνει και το 9-21 δίνοντας στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της, μέχρι εκείνη τη στιγμή, με τον Παναθηναϊκό να «κλείνει» την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 15 πόντους διαφορά, 11-26.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο εντυπωσιακός Ντίνος Μήτογλου αγωνίστηκε για 9:38 λεπτά και είχε 14 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Το έληξε πριν της ώρας του ο Παναθηναϊκός

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αταμάν πέρασε στο παρκέ Μωραϊτη, Καλαϊτζάκη, Αντετοκούνμπο και αν και αρχικά οι γηπεδούχοι κυρίως με του Μπίμπς, αλλά και με τον Μπλέιλοκ προσπάθησαν να μειώσουν, 19-28, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός AKTOR απάντησε με τον Καλαϊτζάκη να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους και να «γράφει» το 21-34 με πολύ ωραίο κάρφωμα, 6 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ο Καλαϊτζάκης συνέχιζε να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους. Ο Ναν όσο περνούσε η ώρα «ζεσταινόταν» και ανέβαζε τη διαφορά, με τον Λεσόρ να παίρνει τη θέση του πολύ καλού Κώστα Αντετοκούνμπο και με ένα πολύ ωραίο τελείωμα να κάνει το 23-47 με το +24 να είναι η μεγαλύτερ διαφορά. Ο Λευτέρης Μαντζούκας έκανε την επανεμφάνισή του 1:44 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 29-49 για τους «πράσινους».

Περίπατος και στο τρίτο δεκάλεπτο για τους «πράσινους»

Ανάλογη η εικόνα και στην τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να ελέγχει το ματς και να κρατάει στα χέρια του με μεγάλη διαφορά. Ο Κόουλμαν έδινε λύσεις στους Πατρινούς, αλλά το ίδιο έκανε και ο Ναν για τους «πράσινους», ενώ με δύο συνεχόμενα εντυπωσιακά καρφώματα δια χειρός Ναν, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 32-59 στο 23’, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 36-51 με κάρφωμα του Μάριους Γκιργκόνις. Στο εναπομείναντα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου το ματς πήρε έναν… άναρχο ρυθμό με τις δύο ομάδες να μη γλιτώνουν τα εύκολα λάθη. Ο Αταμάν προσπάθησε να βάλει στο… πνεύμα παίκτες όπως ο Παπαπέτρου και ο Μωραίτης, ο Καλαϊτζάκης ήταν εξαιρετικός και οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα 27 πόντων, 44-71.

Κάτι περισσότερο από… διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα στην Περιβόλα, με το μόνο που έμενε να μάθουμε να είναι το τελικό σκορ. Στο ξεκίνημα της περιόδου η έκπληξη δεν ήταν άλλη από αυτή του Χουάντσο Ερνάνγκομεθ ο οποίος έκανε ένα… μίνι ξέσπασμα και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα με 51-78 με το 87-55 να είναι το τελικό σκορ.

Τα Δεκάλεπτα: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87.