Έπειτα από 2,5 μήνες η ανανεωμένη Λάρισα επέστρεψε στις νίκες και πέτυχε το πρώτο της διπλό στη σεζόν. Σπουδαία επικράτηση με 82-74 επί του Απόλλωνα στην Πάτρα και εξαιρετικό ντεμπούτο από τους Μάριτς-Μούντι.

Επιτέλους χαμόγελα στην Λάρισα, καθώς σταμάτησε το αρνητικό της σερί στις επτά διαδοχικές ήττες, με το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League. Από τις 2/10 και την αναμέτρηση με τον Κολοσσό είχαν να κερδίσουν οι Θεσσαλοί, που ανέβηκαν πλέον στο 2-7. Κορυφαίοι για το σύνολο του Φώτη Τακιανού οι Μάριν Μάριτς (22π, 9ρ), Στέφαν Μούντι (13π, 7ασ), Θοδωρής Ζάρας (15π) και Ουσμάν Κρουμπάλι (11π, 11ρ), με τους δύο πρώτους να κάνουν το ντεμπούτο τους. Από την άλλη, ο Απόλλων ηττήθηκε για δεύτερη φορά φέτος στην Πάτρα μετά το τοπικό ντέρμπι με τον Προμηθέα και έπεσε στο 4-6. Για την ομάδα του Νίκου Βετούλα ξεχώρισαν οι Ορλάντο Κόουλμαν (17π) και Γιώργος Διαμαντάκος (14π).

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να κινούνται κοντά στο σκορ και τον Διαμαντάκο να πρωταγωνιστεί, φέρνοντας μάλιστα τον Απόλλωνα στο 12-7 στο 6’. Η Λάρισα απάντησε άμεσα και με έξι πόντους του Μάριτς προσπέρασε με 12-13, ενώ το ίδιο έκανε και με τον Ζάρα, όταν έμπειρος πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και διαμόρφωσε το 16-18, πριν η πρώτη περίοδος κλείσει με το σκορ ισόπαλο στους 18 πόντους.

Παρόμοια ήταν και η εξέλιξη της δεύτερης περιόδου, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στη μεγαλύτερη διάρκεια. Την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο την έκανε ένα ξέσπασμα της Λάρισας που μετά το 25-24 έτρεξε επιμέρους 11-3 και προηγήθηκε με 28-35 στο 18’. Ωστόσο, ο Απόλλων με δύο σουτ του Τσαλμπούρη πρόλαβε να μαζέψει κάπως τα πράγματα και το ημίχρονο έληξε στο 33-35.

Στο δεύτερο μέρος η Λάρισα μπήκε εξαιρετικά και κατάφερε σιγά-σιγά να χτίσει μία καλή διαφορά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Επτά συνεχόμενοι πόντοι από τους φιλοξενούμενους, που ξέφυγαν στο σκορ και στο 24′ πήραν για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά με το 37-47. Παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε επαφή, ήταν εύστοχοι στις βολές και με επιμέρους 11-3 έφεραν το ματς στον πόντο (50-51), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-53.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 50-53, 74-82