Το Μαρούσι πήρε ένα σπουδαίο διπλό… παραμονής στην Πάτρα, επικρατώντας του Απόλλωνα με 75-69 στο κλειστό της Περιβόλας. Απίθανος ο Ραντούλιτσα με 22 πόντους.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στο κλειστό της Περιβόλας, το Μαρούσι επικράτησε με 75-69 του Απόλλωνα Πάτρας και τον βύθισε και άλλο στην βαθμολογία της Basket League.

H ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη με την νίκη αυτή βελτίωσε το ρεκόρ σε 3-5 και κατάφερε να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις τις βαθμολογίας. Αντίθετα οι Πατρινοί είδαν το ρεκόρ τους να πέφτει στο 1-7 και παραμένουν ακόμα στα χαμηλά στρώματα του πίνακα

Για τους νικητές ο γερόλυκος και πολύπειρος σέντερ Μίροσλαβ Ραντούλιτσα έκανε πάρτι κάτω από τις δυο ρακέτες, σημειώνοντας 22 πόντους με 7 ριμπάουντ με τον Τζούστον να κάνει ενα επιβλητικό double-double με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ. Απίστευτος Νικολαίδης με 2 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 6 κλεψίματα!

Για την ομάδα του Κώστα Δελέγκου ο Ουάσινγκτον σημείωσε 25 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Μπράουν πρόσθεσε 11π. και μάζεψε 18ρ.!

Αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο σε ισορροπία το ματς

Πολύ αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (5-4 στο 4΄). Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν πολύ χαμηλός, όπως και στο σκορ (8-8 στο 6’) με τις δυο ομάδες να δίνουν περισσότερο έμφαση στην τακτική. Ο Τζούστον και ο Μπρίσκοου από πλευράς Αμαρουσίου μονοπωλούσαν τις επιθέσεις την ώρα που για τους Πατρινούς είχε επιστρέψει ο Σταρκς, ωστόσο δεν βρισκόταν στα υψηλά του στάνταρ. Ο Μπράουν έδωσε αέρα 4 πόντων για την ομάδα του Δελέγκου με το Μαρούσι να την εξανεμίζει γρήγορα για το 14-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στην δεύτερη περίοδο αποκτώντας για πρώτη φορά στην αναμέτρηση διαφορά 4 πόντων (17-21 στο 14’) την οποία αύξησε στους 7 (20-27 στο 16’) δείχνοντας να πατά καλύτερα στο παρκέ του κλειστού της Περιβόλας. Ο Απόλλωνας σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 26-27 στο 28’ ενώ κατόρθωσε να περάσει και μπροστά (30-29 στο 19΄) μεγαλώνοντας το σερί του σε 10-2. Το σύνολο του Δελέγκου είχε επιβάλει τον ρυθμό σε ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, ενώ κατάφερε να κλείσει με 3 πόντους διαφορά το ημίχρονο (35-32).

Το Μαρούσι ήταν πιο συγκεντρωμένο και έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από την Πάτρα

Όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε για μια πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (38-37 στο 22’) την ώρα που το Μαρούσι έκανε ένα μικρό σερί μετατρέποντας το 40-37 σε 40-45 στο 27΄. Ο Σαλούστρος σε εκείνο το σημείο με 5 προσωπικού πόντους έγραψε το 44-45, με τον Ραντούλιτσα να συνεχίζει το πάρτι του (12π.) κάτω από τις δυο ρακέτες κάνοντας το 44-47 στο 28΄. Ο Βόν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (49-47) όμως ο βραχύσωμος σέντερ του Αμαρουσίου ήταν και πάλι εκεί. Το σύνολο των Βορείων Προαστίων είχε προβάδισμα 3 πόντων, όμως ο Όσμπορν με τρίποντο-μπάζερ έφερε το ματς σε ισορροπία στο φινάλε της τρίτης περιόδου (54-54).

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στην τελευταία περίοδο, παίρνοντας αέρα 4 πόντων (58-54 στο 32), όμως το Μαρούσι ήταν και πάλι εκεί και με 6-0 σερί έγραψε το 58-60 στο 34′. Το ματς είχε πάρει φωτιά, οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνέχεια στο σκορ (63-64, 65-64), ενώ ο Χιλ έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στο Μαρούσι 2:30 πριν το φινάλε. Ο Χιλ έχασε δυο σημαντικές ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, ωστόσο ο Απόλλωνας ήταν τρομακτικά άστοχος στην επίθεση, με αποτέλεσμα το Μαρούσι να πάρει προβάδισμα 5 πόντων (65-70 στο 39΄). Ο Μπρίσκο αστόχησε σε ένα κρίσιμο τρίποντο με τον Τζούστον να παίρνει ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-32, 54-54, 69-75