H Μπανταλόνα έβαλε… δύσκολα στην Ρεάλ και στο τέλος έφυγε με μεγάλο διπλό από την Μαδρίτη (86-83), έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστών τους Κλέμεν Πρέπελιτς και Τόνι Ρότεν.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες (εκτός οι Φακούντο Καμπάτσο, Τρέι Τόμπκινς, Τζέφερι Τέιλορ, Σαλάχ Μεζρί για διαφορετικούς λόγους) και αυτό κόστισε στην συνολική της παρουσία, αφού η Μπανταλόνα παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική, εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (25-13) και έφυγε με μεγάλο διπλό από την Μαδρίτη (86-83) στην 20η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι Καταλανοί έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 30′ (70-61) και στην τέταρτη περίοδο έκαναν την αντεπίθεσή τους, με ένα επιμέρους 15-5 που τους έδωσε προβάδισμα (75-76), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Εκεί «μίλησαν» με συνεχόμενα σουτ οι Γκάμπριελ Ντεκ (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Άντονι Ράντολφ (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τους εξαιρετικούς Κλέμεν Πρέπελιτς (22 πόντοι) και Τόνι Ρότεν (13 πόντοι, 5 ασίστ) για να φτάσουν στη σπουδαία νίκη, η οποία… διαμορφώθηκε και από τα άστοχα σουτ των Ράντολφ και Λαπροβίτολα στο τέλος.

Οι Ισπανοί θα αντιμετωπίσουν την Μπασκόνια (εντός, 4/2) και την Άλμπα (εκτός, 6/2) στην «διαβολοβδομάδα» που έρχεται στην Euroleague.