Παρά την κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και της πολλές και σημαντικές απουσίες της, η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση, πέρασε από το Παλέ (68-73) με MVP τον Λοτζέσκι και καθοριστικό τον Χρυσικόπουλο. Καθοριστική η επιστροφή του Νίκου Ζήση.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυναμικά (8-2) αλλά η ΑΕΚ, έστω και με εύκολα λάθη, σταδιακά επέστρεψε στην πρώτη περίοδο και με Ματσιούλις, Λοτζέσκι και Ζήση, εύστοχους έξω από τα 6,75, πέρασε μπροστά (15-18).

Η πίεση των φιλοξενούμενων, οδήγησε σε αρκετά λάθη τον Αρη στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Καμπερίδη, να δυσκολεύεται πολύ, να βρει ρυθμό επιθετικά. Με τους γηπεδούχους να φτάνουν τα 12 λάθη και την ΑΕΚ, να έχει ήδη 9, αλλά και τον Λοτζέσκι σταθερό (7π.), πήγε στο 27-34 στην ανάπαυλα, με την άμυνα της οδηγό.

O Λοτζέσκι βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο, όντας αλάνθαστος και φτάνοντας τους 13 πόντους, με την ΑΕΚ να πηγαίνει μέχρι το +15 (36-51), αλλά ο Άρης αντέδρασε. Με τον Μιλόσεβιτς να μην παρατάει καμία φάση πάρα την αστοχία του και με τους Τσάλμερς και Φλιώνη, μείωσε σε 46-53, με την ΑΕΚ να κλείνει την περίοδο στο +8 (49-57).

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, με τον Αρη να μειώνει αρχικά στους πέντε, με τρίποντο του Σταμάτη (52-57), με την ΑΕΚ να κρατάει την ψυχραιμία της με καλάθι του Λοτζέσκι να πηγαίνει στο 55-67. Παρά τις, μάλλον ανορθόδοξες, προσπάθειες των γηπεδούχων, με κάρφωμα του Χρυσικόπουλου έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Ζήση η ΑΕΚ φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη (59-70). O Άρης, όμως, στο τελευταίο δίλεπτο, έκανε ένα 7-0, για να μειώσει σε 66-70 με τον Κουζέλογλου. Ο Λάνγκφορντ έχασε δύο βολές, από τη διεκδίκηση Κουζέλογλου-Ματσιούλις, οι διαιτητές αποφάσισαν να δώσουν την κατοχή στον Άρη, με 31,1 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Τσάλμερς προσπάθησε να πάει στο λέι απ, ο Χρυσικόπουλος όμως τον έκοψε εντυπωσιακά ψηλά και στη συνέχεια, ο Ματσιούλις με δύο βολές, έκανε το 66-72. Παρότι πέρασε αρκετός χρόνος, ο Λιτλ έβαλε 2/3 βολές από το φάουλ του Μόουζες (68-72) και παρά το επιθετικό ριμπάουντ, έκανε το λάθος, με τον Μόουζες με μία βολή, να διαμορφώνει το 68-73, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73