Το Λαύριο δυσκολεύτηκε απέναντι στον Άρη, όμως με το ρεσιτάλ τριπόντων του Ντιαλό, κατάφερε να επικρατήσει με 94-89.

Ο Άρης κοίταξε στα μάτια το Λαύριο, αλλά πλήρωσε τις κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος συνέχισε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επιβάλλοντας το δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση και παίρνοντας το πρώτο «διπλό» επί του Άρη, στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Για τους γηπεδούχους, Τσάλμερς και Λιτλ σημείωσαν από 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Άρη να υπερτερεί στα ριμπάουντ (40 έναντι 31 του Λαυρίου), παράλληλα όμως είχε και περισσότερα λάθη (17) έναντι 12.

Ο Άρης μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, αλλά το Λαύριο μέσα σε λίγα λεπτά «μάζεψε» τη μικρή διαφορά που είχαν δημιουργήσει οι «κίτρινοι» και προσπέρασαν με τον Γερομιχαλό (12-14). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το Λαύριο όμως να κάνει την ανατροπή και με 12 πόντους σε 3.30 λεπτά, πήρε το πάνω χέρι (14’ 23-29).

Με Λιτλ και Μιλόσεβιτς ο Άρης έκανε ένα μίνι σερί 7-0, βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75 και πήρε το πάνω χέρι (15’ 30-29) και βελτίωσε την άμυνα του, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ για δύο περίπου λεπτά. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη επανέκαμψαν όμως και με ένα σερί 12-0, με τους Ντιαλό, Ανοσίκε και Κάρτερ, πήραν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +2 (43-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης έδειξε το κακό του πρόσωπο με κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και με το Λαύριο να προηγείται και με +10, με τρίποντο του Κάρτερ. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα, καθώς ότι έχτιζαν οι γηπεδούχοι τον γκρέμιζε εν ριπή οφθαλμού το σύνολο του Χρήστου Σερέλη. Ο Μάριο Τσάλμερς ήταν αυτός που κράτησε τον Άρη στο παιχνίδι (29’ 58-62), ενώ από την άλλη ο Γερομιχαλός έδινε ρεσιτάλ τριπόντων (58-65).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου, έφερε και πάλι τη διαφορά στο +8 (68-76) με τον Λιτλ να κρατά και πάλι τους «κίτρινους» στο παιχνίδι για τη διεκδίκηση της νίκης ( 35’, 71-78). Στα τελευταία λεπτά, με γκολ φάουλ του Ντιαλό, το Λαύριο, άνοιξε και πάλι τη διαφορά στο +11 (37’, 73-84). Ο Άρης έριξε τη διαφορά στο -4 (83-87), πάλεψε για την ανατροπή, αλλά το Λαύριο, ψύχραιμα κράτησε το πάνω χέρι και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94